Jak se povedl festival Migréna nás spojuje?
Třetí ročník festivalu Migréna nás spojuje proběhl 24. listopadu 2022 v Pacientském hubu v Praze. Akce se zúčastnilo přes 35 návštěvníků, na její organizaci se podílelo přes 15 dobrovolníků, proběhlo na ní 6 zajímavých besed a přednášek, skoro 30 individuálních konzultací s odborníky a vystoupil na ní mimo jiné známý chirurg a "lékař bez hranic" Tomáš Šebek. Zajímá vás, co se na akci všechno probíralo? Tak si přečtěte náš krátký report a mrkněte na fotky a video!
- Na co není čas v ordinaci - beseda se specialistkou na migrénu: MUDr. Eva Medová (neuroložka, Centrum pro bolesti hlavy Praha)
MUDr. Medová mluvila o nových
možnostech léčby migrény - biologické léčbě a gepantech, a také o tom, jak sama
s migrénou zapásila v průběhu svého života. Zmínila se také o tom,
jak je migréna podceňovaná, jak sama musela fungovat na pracovišti jako lékařka
- často jí nikdo nevěřil, že jí může být tak špatně, aby nemohla např. zvládnout
vizitu. Věnovala se také pojmům status migrenosus či medication overuse headache.
Podle ní je stále záhada, z čeho migréna vlastně vzniká, velkou roli hraje
dědičnost, ale neví se, proč se tento mechanismus vzniku migrény vlastně spouští.
- EEG Biofeedback v léčbě migrény - interaktivní přednáška: Mgr. Alan Tyl (terapeut a ředitel EEG Biofeedback institut)
Mgr. Tyl vysvětlil, co je to EEG Biofeedback, jak funguje, jakou účinnost má v podpůrné léčbě migrény, jak dokázat vybalancovat to, že lidské tělo musí nějak reagovat na změny, ale zároveň si udržet vnitřní stabilitu - změnou počasí nebo něčím jiným se stabilita hroutí - obzvláště u lidí s migrénou. EEG Biofeedbackem se tělo učí si stabilitu udržet - mozek sám sebe vidí a dostává o sobě zpětnou vazbu, dokáže se regulovat k větší rovnováze. Člověk má při EEG Biofeedback vizualizovanou mozkovou aktivitu, mozek poznává, že vidí sám sebe a tím se ladí. Podle vědeckých výzkumů má tato metoda velké úspěchy v podpůrné léčbě migrény. Problémem je velké množství sezení, které je nutné absolvovat, resp. poměrně vysoká cena, ale to, že řada lékařů považuje tuto metodu za paravědu.
- Když maminku bolí hlavička - interaktivní diskuze o péči o děti, když se potýkáte s migrénou, a autorské čtení: Mgr. Helena Beránková (spisovatelka a máma s migrénou)
Vystoupení Mgr. Beránkové proběhlo ve formě interaktivního povídání o knížce Proč maminku bolí hlavička a autorského čtení. Paní Beránková se také zmínila o nové publikaci, kterou chystá ve spolupráci s Migréna-help - Můj Bolehlávek; to je tentokrát příběh z pohledu dítěte, které se s migrénou potýká. Paní Beránková popsala také svůj vlastní příběh s migrénou - jak pro ni bylo náročné zvládat migrénu v dětství, dodnes se potýká s velkým množstvím záchvatů. Hodně se u ní a v průběhu života změnil postoj k sobě samé - už nedělá to, že "to" tlačí na sílu, už ví, že když jeden den jde místo odpočinku při záchvatu migrény pracovat, druhý a třetí den je o to horší. Lepší je si odpočinout. Poté sdíleli příběhy lidé z publika. Helena vyprávěla také o svém synovi, který migrénu po ní zdědil. Sám se potýká s velkým nepochopením svého okolí.
- Chirurg, spisovatel a "lékař bez hranic" Tomáš Šebek: Můj osobní příběh o životě s migrénou
MUDr. Šebek vyprávěl o svém životě s migrénou. Mívá jen několik záchvatů za měsíc, pomáhají mu klasická analgetika. Mívá výpadky zorného pole. Vyprávěl také, jakým způsobem ho migréna omezuje v zaměstnání; před ostatními lékaři o své migréně příliš nemluví. Jeho dva nejčastější spouštěče jsou čokoláda a nedostatek spánku. Na misi v Jemenu například spal jen 3 hodiny denně, na misích mívá tedy více záchvatů migrény. Dvě ze čtyř jeho dětí po něm migrénu zdědily. Na záchvat mu pomáhá sportovní aktivita, například když "to" na něj jde, zrychlí krok, pomáhá mu prokrvit se.
- Tradiční čínská medicína v léčbě migrény - interaktivní přednáška: Ing. Marie Týblová (terapeutka TČM, Čínská medicína a gemmoterapie Praha)
Tradiční čínská medicína je podle M. Týblové natolik komplexní záležitost, že nemá cenu ji takto teoreticky vysvětlovat, je lepší si předvést, jak sám sebe opečovat - ke zmírnění záchvatu nebo jako prevenci. Ing. Týblová ukazovala publiku praktické ukázky baňkování. Poté také akupresurní body na nohou a rukou a také na obličeji, kde je stimulovala speciálním rollovátkem a destičkou z polodrahokamu. Zdůrazňovala, že se západní a východní medicína mohou skvěle doplňovat - že to nejsou protikladné přístupy, ale že ideální je kombinovat.
- V čem pomůže Migréna-help - informativní přednáška: Mgr. Rýza Blažejovská, DiS. (předsedkyně Migréna-help) a představení dobrovolnic Migréna-help
Předsedkyně Migréna-help představila činnost organizace a jednotlivé formy podpory, které mohou lidem s migrénou být nápomocné v různých životních situacích: informační servis, poradny, webináře, psychoterapie, kruhy sdílení, osvětové akce, publikace, mediální kampaně, hájení zájmu a podobně. Nakonec se představily některé dobrovolnice Migréna-help - popsaly svou motivaci k dobrovolničení v organizaci, co konkrétně dělají a také krátce svůj příběh o migréně.
- Po celou dobu festivalu běžel doprovodný program - poradny a individuální konzultace:
Individuální pracovní poradna: Mgr. Carmen Váňová, mentorka, kariérová poradkyně, sociální pracovnice
Individuální neurologická poradna: MUDr. Eva Medová
Individuální konzultace k EEG Biofeedback: Mgr. Alan Tyl a PhDr. Tereza Trčková (lektorka EEG Biofeedback)
Individuální konzultace k TČM: Ing. Marie Týblová
Jak festival ohodnotili jeho účastníci?
95 % účastníků jej hodnotilo na jedničku - - tedy na nejlepší možnou známku - a doporučilo by ho ostatním. Všichni účastníci si z festivalu odnesli nové poznatky a dovednosti, 95 % z nich si potom odneslo přesně to, co potřebovalo.
Jako pro sebe nejpřínosnější účastníci hodnotili na prvním místě besedu s neuroložkou MUDr. Medovou na téma "Na co není čas v ordinaci", na druhé příčce se umístila debata na téma "Jak pečovat o dítě, když se potýkáte s migrénou" se spisovatelkou a mámou s migrénou Mgr. Helenou Beránkovou. Všechny ostatní přednášky, besedy a konzultace se v oblibě dělí o velmi vyrovnané třetí místo.
Práce moderátora se líbila všem účastníkům a možnost bezplatného testování bylinných produktů na podporu léčbu migrény se potom zamlouvala 95 % účastníkům.
A tady jsou některé vzkazy: "Festival byl naprosto super. Moc děkuji!", "Přeji co nejvíc takových akcí, pomáhá to všem, děkuji za to!", "Festival mi hodně otevřel oči, tolik nových informací - jsem moc ráda, že jsem se k vám dostala. Skvěle organizovaná akce. Budu doporučovat.".