Jóga a její vliv na migrénu

08.12.2023

Určitě už jste někdy slyšeli, že jóga může pomáhat předcházet atakám migrény. A co víc, je prospěšná pro celkové zdraví. V následujícím článku se dozvíte, jaká jsou vědecká fakta, jednotlivé jógové pozice a jejich principy, a jak vám mohou pomoci.

Jóga z vědeckého hlediska

Podle odborné studie z roku 2014 hlásili lidé s chronickou migrénou, kteří praktikovali jógu 5x týdně po dobu 6 týdnů, výrazně méně záchvatů a také jejich menší intenzitu.

Dá se říct, že všechny relaxační techniky, včetně jógy, jsou účinnou strategií, jak předcházet migrenózním záchvatům vyvolaných stresem. Jóga kromě jiného také pomáhá předcházet předčasnému stárnutí mozku. Dalším benefitem je zlepšení nálady a snížení napětí krku a ramen. Pravidelné cvičení pomáhá také se zvládáním úzkosti a deprese.

Pozor, jóga nemusí být pouze nástrojem pro předcházení záchvatů migrény, ale také jednou z možností, jak zvládnout/zmírnit již probíhající záchvat. V počáteční fázi záchvatu může pomoci například dechové cvičení zaměřené na prodloužení nádechu a výdechu.

7 jógových pozic a jejich principy

Bez ohledu na to, zda se potýkáte s migrénou, tenzní bolestí hlavy nebo jinými obtížemi, cvičením jógy alespoň 1-2 x týdně si můžete vybudovat svalovou paměť a naučit se zvládat přicházející záchvat.

1. TECHNIKY JÓGOVÉHO DÝCHÁNÍ

Základním principem u všech jógových pozic je dýchání. Mělké a stresové dýchání způsobuje sevření svalů a zvýšení bolesti. Naopak pomalé, rovnoměrné a hluboké dýchání může zklidnit nervový systém, uvolnit svaly a snížit bolest. Hluboké dýchání zpomaluje srdeční činnost, snižuje krevní tlak a přispívá k celkovému zklidnění. Můžete ho praktikovat kdykoliv a kdekoliv, dokonce i tehdy, aniž byste opustili postel nebo pohovku.

Krabicové dýchání (Pranayama)

Z počátku se vám může zdát zaměření na dech příliš obtížné, a není se čemu divit. Bolest je tu od toho, abychom si jí všímali. Počítání nádechů a výdechů je jedním z nejlepších způsobů, jak dosáhnout relaxace a zabránit mysli, aby se k bolesti neustále vracela. Počítání vyžaduje tolik pozornosti, že již není prostor na nic jiného, ani na bolest (a může tedy začít ustupovat).

  • Nadechujte se a v duchu počítejte do 4.
  • Zadržte dech a počítejte do 4.
  • Vydechujte a počítejte do 4.
  • Zadržte dech a počítejte do 4.
  • Několikrát zopakujte.

Prodloužený výdech

Dalším skvělým způsobem, jak trénovat řízené dýchání, je prodloužený výdech. Prodloužení délky výdechu vašemu tělu signalizuje, že je čas se uklidnit.

Zpočátku se tato technika může jevit jako složitá, ale věřte, že pravidelným cvičením se stává jednodušší. Delší výdech pomáhá celkové dýchání ještě více zpomalit.

2. HLUBOKÉ DÝCHÁNÍ S UVOLNĚNÍM RAMEN

3. NOHY NA ZDI

4. POLOHA DÍTĚTE

5. MODIFIKOVANÁ POZICE ORLA

Dá se provádět ve stoje nebo v tureckém sedu a pomáhá uvolnit napětí v horní polovině těla.

6. ROTACE PÁTEŘE VSEDĚ

7. POZICE MRTVOLY

Během probíhajícího záchvatu se tato pozice zdá být jako nejvíce vhodná, člověk se v ní dokonale uzemní a oddá se absolutnímu uvolnění. Ačkoliv se jedná o fyzicky nenáročnou pozici, považuje se za jednu z nejtěžších pro správné zvládnutí. 

Tip navíc

Sledujte své myšlenky

Pozorování vlastních myšlenek je zpočátku obtížné, přesto mohou být účinky zmírnění bolesti a zlepšení nálady výrazné. Základem je pozorování vlastních myšlenek, aniž byste je posuzovali nebo se je snažili změnit. Tato technika může být použita samostatně nebo s jinými cvičeními, a pro dosažení nejlepších výsledků by měla být praktikována denně.

  • Zavřete oči a zaměřte své vědomí na břicho, hrudník, ruce nebo jinou oblast, která je relativně bezbolestná. 
  • Dovolte svým myšlenkám, aby volně pluly vaším vědomím. Nesnažte se je pronásledovat, měnit, soudit nebo vést. Jednoduše jen dýchejte a žijte přítomným okamžikem.

Jste připraveni?

Najděte si jógové studio ve vašem okolí a vyzkoušejte lekci, která vás zajímá. Nebojte se hledat nejideálnější styl. Kdo z jakéhokoliv důvodu nemá možnost navštěvovat studiové lekce, může cvičit doma. V současném on-line světě existuje nepřeberné množství volně dostupných i placených lekcí na YouTube a jiných platformách.


Zdroj: Migraine Again

Další články o migréně