Hledáte zdroje informací o migréně?

Můj Bolehlávek - osvětová knížka pro děti s migrénou

K čemu knížka pro děti s migrénou?

"Kubík začal trpět záchvaty migrény v pěti letech a všichni jsme si prošli dlouhou cestu bolesti, než mu lékaři stanovili diagnózu. Bez varování se kdykoliv a kdekoliv dostal do bodu nula - hadrová panenka, kterou cloumá bolest. Břicho, hlava, břicho, hlava... a strašlivý pláč plný zoufalství a bezradnosti. Pak upadl do spánku a po deseti minutách se s pláčem probudil, vyblinkal a spal dalších deset hodin.

Vůbec jsme nevěděli, co se děje. Dva roky jsme se plácali v pojídání železa, hlídání jídla, pití, aktivit a spánku, něž jsem samostudiem zjistila, že se potýká s onemocněním zvaným migréna.

Od té doby Kubík bojuje. Už je mu devět. Pozná, že ho začíná bolet hlava a někdy na ni vyzraje. Ale jednou za měsíc přijde, nic ji nezastaví a na dva dny Kubíka vyřadí z provozu.

A já zase vidím ty prázdné oči plné bolesti, jak prosí o pomoc a nemůžu nic víc, než ho držet. Jsem tam s ním a naší bolestí, potichu a potmě. Ale teď už aspoň vím, že to přejde. Že je to migréna."

Příběh Kubíka zapsala jeho máma Marie, dobrovolnice organizace Migréna-help.

Komu knížka pomůže?

Pro děti jako je Kubík vznikla knížka Můj Bolehlávek. Jejím cílem je usnadnit život tisíců dětí s migrénou, pomoci jim tuto nemoc lépe pochopit a vyrovnat se s ní. Jde o pohádkový příběh holčičky Danielky, která na cestě na prázdniny zažije svůj první záchvat migrény. Jak to dopadne, co ji pomůže a kdo je Bolehlávek, se dozvíte v knížce! 

Knížka Můj Bolehlávek pomůže tisícům dětí v České republice, které si nevědí rady v situacích, kdy je přepadne záchvat migrény. V ČR se s migrénou potýká více jak 10 % školních dětí. Zároveň platí, že přibližně 70 % školních dětí má bolesti hlavy alespoň jednou ročně a jedno ze čtyř těchto dětí trpí opakujícími se bolestmi hlavy.

Karolina Shipstead
Karolina Shipstead

Kdo za knížkou stojí?

Knížku napsala autorka dětských publikací Helena Beránková, ilustrovala ji malířka Karolina Shipstead a vydala ji nezisková pacientská organizace Migréna-help, která jako první v České republice pomáhá lidem s onou často podceňovanou a vysmívanou nemocí - s migrénou. Migréna-help šíří osvětu, poskytuje poradenství a psychoterapii, koordinuje kruhy sdílení, každoročně pořádá festival Migréna nás spojuje anebo vydává knížky jako je tato.

Helena Beránková
Helena Beránková