Je pro vás život s migrénou vysilující nebo se potýkáte s jinými potížemi? Už na to nejste sami.

Psychoterapie

K čemu je dobrá psychoterapeutická péče v léčbě migrény?

Psychoterapie je obvyklou součástí léčby chronické nemoci, tedy i migrény. Návštěva psychologa vám tak může přinést velký prospěch. Z výzkumů vyplývá, že 45 % všech pacientů, kteří využívají relaxačních technik nebo například tzv. kognitivně-behaviorální terapii, zažívá méně migrenózních záchvatů (American Migraine Foundation).

Psychoterapie může pomoci:

  • Pokud jsou u vás migrenózní záchvaty často spouštěny stresem. Pokud jste často ve stresu, je pravděpodobné, že bolesti hlavy budou mít větší dopad na váš život. Cílem přitom není se stresu zcela vyhnout - to ani není možné, ale naučit se lépe se s ním vypořádat.
  • Pokud často cítíte smutek, strach nebo úzkost. Je-li to tak, pravděpodobnost vzniku záchvatu je u vás vyšší. Nebojte se však, nejste v tom sami. Výzkumy ukazují, že u lidí s migrénou je pravděpodobnost výskytu deprese a úzkosti dvakrát až čtyřikrát vyšší.
  • Pokud se potýkáte například s potížemi se spánkem, s potížemi v rodině, v zaměstnání či jinde. Všechny tyto problémy ve vašem životě mohou ovlivňovat závažnost vaší migrény.

Jak psychoterapie pomáhá?

Psychoterapie působí na duševní život, ale také na chování člověka, jeho meziosobní vztahy i tělesné procesy, a to tím, že navozuje žádoucí změny, a tak podporuje úzdravu a znesnadňuje vznik a rozvoj určité poruchy zdraví - tedy například migrény. Relaxační metody potom slouží k uvolnění, odpoutání se a intenzivnímu odpočinku. Nejčastěji jde o tzv. autogenní trénink, meditaci nebo imaginaci.