Vítek

Lidem s migrénou můžeme pomoci všichni!

Díl první: Neviditelná nemoc

Moje žena trpí těžkou formou migrény. Sužovala ji vždy a pokaždé je těžké vidět, jak si váš nejbližší člověk prochází nekontrolovatelným utrpením. Vím, že z ukrutné bolesti ji nemohu vysvobodit. 

Osoby s migrénou se ale setkávají i s dalšími těžkostmi:

  • S trvalou nejistotou, která vám zcela promění život, protože migréna se může spustit každou vteřinou. 
  • Se stigmatizací této nemoci či jejím přecházením jako něčeho co přeci "přejde". 

Jaký je tedy život s takto nemocným člověkem a co bychom pro osoby s migrénou mohli podle mě udělat my, kteří jsme jim na blízku a jsme zdraví?

Migréna Michalku trápí odmalička a bojovala s ní už před jedenácti lety, kdy jsme se poznali. Intenzita záchvatů však stále sílí a jejich četnost se zvyšuje. Stejně jako se vyvíjel náš vztah - od chození, přes společné bydlení, manželství až po péči o nejdříve jedno, potom dvě skvělé děti - měnil se i dopad migrény na naše životy. Migréna, která postihuje jednoho člena rodiny, má totiž obrovský vliv na celý její chod. Není to záležitost jen nemocného, ale i všech blízkých. A podle toho musíme s migrénou společně bojovat. 

Proto chci sdílet náš příběh. Osoby s migrénou totiž kromě kvalitní lékařské pomoci potřebují zejména pochopení a vnímavost nás zdravých.

Myslím si, že největší problém s vnímáním migrény jako opravdové nemoci, je skutečnost, že každého někdy bolela hlava.  

Věty typu "mně ta změna počasí včera taky nějak neudělala dobře, až jsem si musela vzít prášek," jež v různých obměnách často slýchám od zdravých lidí, kterým vysvětluji aktuální stav své ženy, jsou přesně tím, co znehodnocuje utrpení osob s migrénou. Vím nicméně, že nejsou myšleny zle a těžko se takovému přístupu divit. Nekonečný koloběh špatných a lepších dní lze jen stěží pochopit. Pokud vás však občas z přepracování, dehydratace, nevyspání, sluníčka nebo alkoholu bolí hlava, můžete si za to sami. Osoby s migrénou mají záchvaty bolesti i bez toho, aby příčina byla zjistitelná či ovlivnitelná. Stejně tak jim na rozdíl od zdravých lidí na bolest nezabírají analgetika nebo někdy ani triptany.

Prvním krokem pro pochopení lidí s migrénou a jejich těžkostí je proto podle mě odlišení "bolestí hlavy" od migrény jako skutečné nemoci.

Pokračování 15. a 22. prosince.