Migréna a její stigma
Průzkum mezi více jak 500 respondenty
Migréna je vážné onemocnění, které zasahuje v Česku obrovské množství lidí - celkem přes milion. Tito lidé však kromě fyzické bolesti mnohdy čelí také nepochopení okolí, které často migrénu bagatelizuje a vnímá ji jako pouhou bolest hlavy.
V rámci projektu "Lámeme mýty o migréně", za nějž jsme získali 2. místo v ceně Zlatý Argan, jsme se rozhodli přispět ke změně vnímání migrény v naší společnosti a vytvořit prostor pro větší empatii a podporu lidem, kteří se s tímto onemocněním potýkají.
Jednou z aktivit projektu byl průzkum mezi více jak 500 respondenty s migrénou, který mapoval právě podceňování migrény v naší společnosti, a jehož výstupy najdete v tomto článku.
Nejhorší je, když někdo srovnává klasickou bolest hlavy s migrénou a odsuzuje mě, že beru v tu chvíli léky. Jako kdyby migréna byla jen obyčejná bolest hlavy, se kterou se dá snadno fungovat." Respondentka průzkumu Migréna vs. stigma, 2024
Více než polovina osob se setkává s nevraživými postoji
Získaná data z průzkumu, který proběhl na jaře 2024, ukázala, že migréna je stále výrazně podceňována: více než polovina osob se někdy setkává s nevraživými postoji ze strany svého okolí, což ztěžuje jejich zvládání nemoci. Negativní zkušenosti zažívají lidé také ve zdravotnickém prostředí, kde čelí nepochopení, a to komplikuje jejich léčbu. Nejzajímavější výstupy z průzkumu najdete v tabulce níže, kde si lze každou sekci rozbalit pro více informací.
"Když mám záchvat migrény, lidé mi často říkají, že si to jen přivolávám sama a že bych to měla ´rozchodit´. Jenže oni nevidí tu bolest, která mě doslova paralyzuje." Respondentka průzkumu Migréna vs. stigma
Podceňování migrény ve společnosti
Až 30 % respondentů uvedlo, že migréna není podle nich považována za skutečné onemocnění, a dalších 40 % se s takovým přístupem kolem sebe setkává v některých situacích.
Mnozí respondenti se shodují na tom, že přetrvávají mýty, jako například "migréna je jen obyčejná bolest hlavy," nebo že se migréna dá překonat běžnými analgetiky.
Tato stigmatizace přispívá k tomu, že se pacienti často setkávají s nepochopením nejen na veřejnosti, ale i ve svém bezprostředním okolí.
Respondenti uvedli mnoho různých předsudků, se kterými se setkávají:
- "Já si myslím, že si za to můžeš sama, a přivoláváš si to."
- "Asi jsi moc flámovala."
- "Jenom tě bolí hlava - a co? Mě také někdy bolí hlava."
- "Jsi hysterka, chceš se něčemu vyhnout. Nechce se ti makat."
Nevraživé chování a emocionální zátěž
Více než polovina respondentů (57 %) uvedla, že se někdy necítí dobře kvůli reakcím svého okolí na migrénu. Nevraživé postoje se projevují nejčastěji v práci, rodině, osobních vztazích a dokonce i ve zdravotnickém prostředí.
Tyto reakce vedou ke zvýšení stresu, což u třetiny respondentů výrazně ztěžuje zvládání migrény. Předsudky přidávají emocionální zátěž, která zhoršuje schopnost efektivně zvládat nemoc.
Respondenti uvedli mnoho příkladů nevraživého jednání, s nímž se setkávají:
- "Většina lidí nechápe, že zvracím, mám auru a potřebuju prostě ležet v tichu a tmě – v práci naopak ještě víc rozsvítí zářivky."
- "Setkávám se s různými posměšky – už jí zase bolí hlavička; předstírá, aby nemusela pracovat, a podobně."
- "Zase nikam nemůžeme, protože tě zase bolí hlava. Všechno zkazíš."
- "Lidé mě obloukem obcházejí, protože si myslí, že jsem opilá nebo na drogách."
Rady, zlehčování a nezájem
Lidé, kteří se s migrénou nikdy nesetkali, často reagují na potíže pacientů zlehčováním jejich problémů. Nejčastěji nabízejí rady, které nezohledňují závažnost migrény, a projevují nezájem o skutečný dopad této nemoci na každodenní život.
Negativní postoje okolí mají výrazný dopad na pohodu a zdraví lidí s migrénou. Až 17 % respondentů uvedlo, že tyto postoje velmi negativně ovlivňují jejich duševní a fyzické zdraví, Skoro polovina dotázaných si všímá mírného vlivu.
Skoro čtvrtina respondentů se setkává s podceňováním svých problémů i ze strany lidí, kteří mají méně závažnou formu migrény. Mezi běžné reakce patří například:
- "Když s tím můžu fungovat já, ty můžeš taky."
- "Známá, která má také migrénu, mi říká, že, že si prostě ten den vezme volno, prášek a jde si lehnout a neprožívá to tak jako já. Jenže ona má jednu ataku za 3 měsíce a já i více než 15 za měsíc."
Vina, skrývání i osamělost
Respondenti se někdy setkávají také s tím, že se k nim okolí chová, jako by byla migréna jejich vlastní vina (76 % dotázaných). To může vést k tomu, že někdy své potíže s migrénou tají, a to zejména ve veřejném prostoru, kde se snaží "vypadat normálně" (71 % osob).
- Až 61 % respondentů například přiznalo, že se někdy vyhýbá domlouvání schůzek s jinými lidmi, aby se vystříhali negativním reakcím v případě, že by museli schůzku kvůli atace zrušit.
- Tato situace vede k tomu, že se mnozí respondenti (58 %) cítí osaměle a často za svou nemoc někdy pociťují stud (56 %).
- Tři čtvrtiny respondentů (74 %) uvedly, že je pro ně lepší, když o jejich migréně ví pouze několik málo lidí.
- Pokud nejsou schopni kvůli atace migrény splnit své povinnosti, často tají pravý důvod a místo toho uvádějí jiný (52 %).
- Více jak polovina respondentů zažila někdy v životě kvůli migréně těžké odmítnutí, 38 % čelí nebo někdy čelilo za své potíže vysmívání.
Sebepodceňování
Až 65 % respondentů uvedlo, že migréna negativně ovlivňuje jejich vnímání sebe sama a cítí se někdy méněcenní. Naproti tomu 35 % respondentů se i přes migrénu vnímá pozitivně.
- Někteří respondenti navíc cítí, že by měli své potíže zvládat lépe, což přispívá k jejich pocitu slabosti.
- Respondenti také často pociťují silné emoce, jako jsou smutek, strach z odsouzení, nepochopení, úzkost, pocit nenormálnosti a další negativní pocity spojené s jejich migrénou.
"Když jsem přijela na pohotovost s atakou migrény, po čtyřech hodinách čekání jsem omdlela. Teprve potom si mě všimli. Do té doby mě vůbec nebrali vážně." Respondentka průzkumu Migréna vs. stigma
Podceňování ve zdravotnickém prostředí
Přístup zdravotníků k pacientům s migrénou byl v průzkumu významným tématem. Více jak polovina respondentů se někdy setkala s lhostejností nebo nepochopením ze strany lékařů, což negativně ovlivňuje jejich léčbu:
- Mezi nejčastější reakce patří zlehčování jejich problémů, například výroky typu "Když jste zvládla porod, tohle ustojíte taky." nebo "Musíte si na to zvyknout.".
- Někteří zdravotníci neprovádějí adekvátní vyšetření nebo neposkytují potřebnou léčbu: "Bývalá neuroložka mi sdělila, že jsem prostě citlivější, a ať si dam brufen. Nenabídla mi žádné vyšetření, ani léčbu."
- V některých případech dochází k psychologizaci potíží a léčba je zaměřena na stres nebo psychosomatiku, i když je migréna u pacienta přítomna v těžké formě: "Odpověď lékaře na neurologické ambulanci byla: ´ Bude lepší, když půjdete k psychiatrovi.´´ "
- Dalším problémem je podceňování, kdy lékaři například tvrdí, že migréna nemůže být tak bolestivá, nebo že pacienti přehánějí: "A co po nás chcete? Vždyť vás jen bolí hlava.", "Kdyby nám tady každý na pohotovost jezdil s bolestí hlavy, tak nic neuděláme."
- Pacienti také uvádějí, že se někdy setkávají s nevhodným chováním, jako je vysmívání, křik nebo pohrdání jejich problémy.
Téměř třetina pacientů se dokonce někdy vyhýbá vyhledání lékařské pomoci kvůli pocitu studu či obavám z bagatelizace svého stavu.
- Někteří respondenti uvedli, že kvůli tomu trpěli několik let bez odpovídající léčby: "Adekvátní léčbu řeším až teď, po mnoha letech na analgetikách."
- Nebo dokonce vůbec nevěděli, že se potýkají s migrénou, což vedlo k dlouhodobému utrpení a nevhodné samoléčbě: "Několik let jsem ani netušila, že se jedná o migrénu."
Dvě třetiny respondentů nakonec uvedly že se potýkají s problémy při hledání účinné léčby, protože se setkávají s odklady a nepochopením ze strany zdravotnického personálu:
- "Původní neurolog mi jen předepisoval léky a uzavřel to tím, ať si zvyknu. Po změně doktora budu teď konečně nastupovat na biologickou léčbu."
- "Nikdo mě neposlal do centra bolesti hlavy; neuroložka se mě jen ptala, co tam u ní zas dělám, že mi řekla, že mi nemůže pomoci. Kdybych nebyla sama aktivní a nevyhledávala si jiné možnosti, dodnes se léčím s krční páteří."
Podceňování v rodině
Migréna má negativní dopad také na vztahy v rodině a s blízkými osobami:
- 8 % respondentů se kvůli migréně někdy cítí izolováno a v jejich rodině způsobuje migréna značné napětí.
- U 28 % tázaných se nedorozumění vyskytují občas a projevují se například nepochopením při omezování jídel a hlasitého prostředí či neschopnosti účastnit se rodinných aktivit.
- Třetina respondentů uvedla, že se necítí komfortně se svými rodinnými příslušníky mluvit o svých potížích.
Respondenti uvedli řadu příkladů nepochopení v rodině:
- "Při rodinných oslavách mě často nutí pít alkohol, i když ví, že vůbec nepiju. Bagatelizují migrénu s tím, že když budu pít, tělo si zvykne."
- "Samozřejmě pokud jde o sex s manželem. Měla jsem dřív problémy s tím, že měl pocit, že je to jen výmluva."
- "Při atace migrény nemohu pečovat o děti. Manžel myslí, že přeháním. Nevěří mi."
- "Bývá mi vyčteno, že mám záchvat schválně nebo ho zveličuji, abych omezila kontakty s rodinou."
Nicméně, pozitivní zprávou je, že 37 % respondentů rodina poskytuje velkou empatii a pomoc, což jim umožňuje lépe se s migrénou vyrovnat.
Podceňování v práci
V rámci průzkumu uvedla více jak třetina respondentů, že se někdy setkali s nepochopením, nedůvěrou, negativními poznámkami nebo s nátlakem i ze strany kolegů či nadřízených. Naopak 38 % respondentů mělo podporující kolegy a šéfy, kteří projevili pochopení pro jejich situaci.
Pokud jde o otevřenost v pracovním prostředí, 32 % respondentů se cítí nekomfortně mluvit o svých potížích, 45 % se necítí ani komfortně, ani nekomfortně, a 18, % uvedlo, že se v práci cítí při sdílení svých potíží komfortně.
Migréna rovněž někdy ovlivňuje způsob, jakým respondenty dle jejich názoru hodnotí jejich nadřízený, a to až u 62 % z nich.
"Mám migrénu 40 let. Až poslední roky mě někdo léčí. Před tím mě většinou lékaři vyprovodili z ordinace se slovy: Nemáme vám co nabídnout. A že vše je jen o psychice." Respondentka průzkumu Migréna a její stigma
Co je příčinou podceňování migrény a hlavně: co s tím?
Hlavní příčinu podceňování migrény respondenti vidí v její neviditelné povaze, v nedostatečném porozumění tomuto onemocnění a v mylných představách, které kolem něj panují:
- Mnoho lidí se dle názoru respondentů domnívá, že migréna je podobná běžné bolesti hlavy. A s ní se občas setká každý. To vede k tomu, že lidé očekávají, že si stačí vzít běžné analgetikum a vše rychle přejde. To zjednodušuje vnímání migrény jako závažné nemoci.
- Migréna je dle dotázaných obtížně prokazatelná a měřitelná, protože její intenzita závisí na subjektivních pocitech pacientů a nelze ji "vidět" nebo "nahmatat".
- Nevhodné je také pojetí migrény v populární kultuře, například v seriálech a filmech, kde se migréna zobrazuje jako výmluva žen, které se chtějí vyhnout manželským povinnostem.
Organizace Migréna-help pomáhá překonávat potíže spojené s podceňováním migrény 40 % respondentů (56 % lidí organizaci nezná nebo ji nezná natolik, aby mohli posoudit její přínos).
Doporučujeme: Více o vnímání migrény v historii se dočtete v tomto článku.
Informujte se o migréně.
Podporujte osvětu ve svém okolí.
Nepodceňujte lidi s migrénou.
Projevte jim naopak pochopení.
Zapojte se do akcí na jejich podporu.
Migréna jako legitimní onemocnění
Průzkum Migréna a její stigma ukázal, že migréna je často podceňována kvůli její neviditelné povaze, mylným představám a nedostatečnému porozumění ve společnosti. Respondenti často čelí negativním reakcím, jako je zlehčování, nepochopení a stigmatizace jak v rodinném, tak pracovním či zdravotnickém prostředí.
Mnozí lidé se cítí osamělí, stydí se za svou nemoc a často se vyhýbají vyhledání lékařské pomoci, což vede k zhoršení jejich stavu. I přesto, že organizace Migréna-help pomáhá mnoha lidem překonávat tyto problémy, stále existuje značná neznalost a potřeba větší osvěty.
Respondenti navrhují rozšíření osvětových aktivit, včetně většího zapojení médií, zaměstnavatelů či škol, ale i samotných pacientů a rodinných příslušníků, aby byla migréna veřejně vnímána jako závažné a legitimní onemocnění, které významně zasahuje do každodenního života.
"Přeju si, aby byla migréna uznána jako opravdová nemoc, která dokáže při záchvatu vyřadit člověka z běžného života na celý den a i déle." Respondentka průzkumu Migréna a její stigma