Carmen

Jsem prostě zpátky ve svém životě 

Jaro v 90. letech 20. století: nahříváte si záda o roztopená plynová kamna, snažíte se potlačit stav, kdy se třesete zimnicí, pravá polovina hlavy třeští, že se s ní chce bít o zeď, dolní polovina těla jako by měla každou chvíli odpadnout, obsah hladového žaludku se snaží prodrat se ven do pokoje, kde trávíte dopoledne, zatímco spolužáci z gymplu mají běžný školní den. Před očima máte mžitky, zalehlé ucho a nosem jako by vám někdo protahoval tkaničku od bot....

Moje dávná a dobře zasunutá vzpomínka na to, jak migréna dokáže likvidovat život. Jakákoli zmínka o nadměrné bolesti hlavy spojené s nevolností a omdlíváním u dorostové lékařky vede k tomu, že si z jejich úst vyslechnete, že se ulejváte, nechce se vám učit a chcete chodit za školu. Chtělo se mi v té době cokoli, jen ne chodit za školu... Bolesti hlavy - tehdy ještě bez určení diagnózy - se od té doby objevovaly s cyklem a někdy také mimo něj, třeba když se změnilo počasí nebo jsem si dopřála některý potravinový spouštěč - čokoládu, kakao, později červené víno.

Vlastně dnes ani nevím, jak se mi podařilo dokončit gympl, udělat přijímačky na VŠ (a stejně se první rok nedostat), pracovat v mezidobí před nástupem na VŠ, dostudovat dva obory, pracovat celoročně na brigádách, chodit na stáže a praxe související s obory (přece se nebudu ulejvat a "jenom" si studovat), od začátku kariéry získávat zajímavé manažerské pozice v korporátu, ve státní i v soukromé firmě, bezmála 25 let zakládat a řídit HR oddělení, pracovat jako kariérová poradkyně s více než 5 000 klienty v různých projektech, stát u tvorby novodobého pojetí kariérového poradenství v ČR, před pěti lety přebudovat vlastní kariéru na zaměstnání a podnikání... Prožila jsem takto téměř 20 let bez lékařské pomoci (pouze s braním běžných nezabírajících analgetik a pár infuzemi na pohotovosti), když už k bití hlavou o zeď byl jen krůček - a pak 16-ti lety v neurologické péči.

A možná se to nakonec povedlo kromě jiného díky dvěma krásným devítiměsíčním těhotenským pauzám, kdy jsem prožila měsíce vývoje mých dětí zcela bez záchvatů, a díky aktivitě lékařů - projektu Makovice, který dal nám jako pacientům s touto diagnózou naději. Také díky tolerantní rodině, manželovi, mým úžasným dětem a skvělým a tolerantním kolegům a nadřízeným, možná také díky pracovním pozicím, kdy jsem jako specialistka nebo manažerka měla daleko větší prostor pro sebeřízení pracovního režimu. 

Na tehdejší výzvu neurologů jsem se objednala zhruba před 16-ti lety do ordinace MUDr. Pecharové na poliklinice Revoluční v Praze. Poprvé se mi dostalo nejen profesionálního přístupu s aplikací profylaktických léčiv (bez úspěchu), s aplikací triptanů, které dobře zabraly, a díky nim jsem s drobnými výkyvy dokázala přežít těch neuvěřitelných 16 let v relativním zdravotním komfortu, ale také neuvěřitelně lidského přijetí. 

Měla jsem možnost čerpat i podpůrnou rehabilitační péči, která zlepšovala moje zdraví. Postupně se počet záchvatů migrény měsíčně začal blížit až k 15-ti, triptany sice zabíraly, ale nechtěla jsem se smířit s tím, že měsíčně pojídám takové množství léků a koleduji si o závislost. 

Konec roku 2021 pro mne přinesl zásadní změnu - byla mi doporučena biologická léčba. Opět se mi dostalo výborného přijetí v centru bolesti hlavy a vysvětlení všech specifik aplikace biologické léčby. Absolutním úspěchem je, že po třech měsících aplikace došlo ke zlomu, z původních 12 - 15 atak jsem na historickém minimu - max. jeden záchvat měsíčně, často jsem zcela bez záchvatů. Jsem prostě zpátky ve svém životě, velmi si toho vážím, upravila jsem jídelníček, snažím se více pohybovat, reguluji své pracovní tempo, a pokud je to možné, vyhýbám se zaručeným spouštěčům.

Od biologické léčby jsem čekala zhruba podobný efekt jako od triptanů, ale dostavilo se až zázračné snížení atak. A tak když něco člověk vlastně ani nečeká a dostane, na mé kariérové cestě přišel čas na dobrovolnictví. Objevila jsem pacientskou organizaci Migréna-help a napadlo mne nabídnout ostatním to, co snad umím nejlépe - odborné individuální kariérové poradenství, které může lidem s migrénou významně pomoci při řešení nepříznivých situací, které v pracovním nebo podnikatelském životě zažívají - protože práce je zcela bez diskuze jednou z nejvíce zasažených oblastí života lidí s migrénou. 

Je to nový životní i pracovní rozměr v mém životě a dává mi to velký smysl! 

Carmen