Jaký hořčík vybrat pro prevenci migrény

30.11.2022

"Jaký druh hořčíku je pro mě nejlepší?" to je jedna z nejčastějších otázek, které zaznívají mezi osobami s migrénou. Jako u většiny věcí souvisejících s migrénou, odpověď není jednoduchá. Existuje totiž mnoho druhů hořčíku, a všechny mohou být pro prevenci migrény různými způsoby prospěšné. 

Mnoho osob s migrénou má nízkou hladinu hořčíku v těle. Dle dostupných výzkumů se ukazuje, že se jedná až o 50 % osob s migrénou. Díky konzumaci potravin s vysokým obsahem této látky (např. listová zelenina nebo mandle) a užíváním doplňků stravy obsahující hořčík můžete záchvatům migrény předejít. Jeho nízká cena a nízké riziko vedlejších účinků z něj činí snadnou volbu.  

Jaký typ hořčíku je na migrénu nejlepší?

Odpověď na tuto otázku je velmi individuální. Záleží totiž nejen na vašich zdravotních cílech, ale také na tom, jakou formu dobře snášíte. Protože doporučená denní dávka hořčíku je 400 mg a více, jde tedy o poměrně vysokou dávku, stojí za to zjistit, který typ je pro vás ten nejlepší.

Jednou z nejčastějších stížností je, že hořčíkové doplňky stravy dráždí zažívací systém. Obtíže způsobuje nejčastěji hořčík ve formě oxidu a citrátu hořečnatého. Není se čemu divit, tyto formy hořčíku jsou často součástí projímadel. Protože jsou ale tyto formy hořčíku poměrně levné, jsou častou volbou velkého množství osob.

Pokud zjistíte, že vám hořčíkové doplňky stravy nepomáhají předcházet záchvatům migrény, může to být nejčastěji z důvodu, že vámi vybraný hořčík není dostatečně biologicky dostupný, což znamená, že se špatné vstřebává. Obvykle k tomuto dochází u nekvalitních doplňků stravy.

7 typů hořčíkových doplňků stravy

Níže naleznete několik nejoblíbenějších druhů hořčíku, které se užívají pro prevenci migrény. Nezapomeňte, že užívání doplňků stravy je vždy vhodné konzultovat s lékařem. Můžete využít například naši lékařskou poradnu

Glycinát hořečnatý (Magnesium Glycinate)

Jedná se o jednu z nejvíce biologicky dostupných forem hořčíku, která se snadno vstřebává a je poměrně šetrná k žaludku (ve srovnání s jinými formami hořčíku, například oxidem hořečnatým). Tento hořčík je vázán na aminokyselinu glycin, který zvyšuje hladinu serotoninu, podporuje relaxaci, kognitivní funkce a zlepšuje kvalitu spánku. 

Glycinát hořečnatý je obzvlášť vhodný pro osoby s vestibulární migrénou, ale také osoby, které se potýkají s úzkostí, různými druhy zánětů nebo nespavostí. 

Chlorid hořečnatý a síran hořečnatý (Magnesium Chloride, Magnesium Sulfate)

Síran hořečnatý je jednou z nejběžnějších forem topického hořčíku (tedy hořčíku, který působí na konkrétní místo). Znát ho můžete jako Epsomskou sůl. Chlorid hořečnatý by se dal považovat jako lépe vstřebatelný příbuzný. Obě formy se nejčastějí vyskytují v hořčíkových vodách a sprejích.

Účinnost těchto druhů hořčíku ovlivňuje koncentrace roztoku, a doba, po kterou je roztok aplikován. Aplikovat ho lze například namáčením nohou, nebo potíráním konkrétního místa. Některé osoby uvádějí, že 20-30minutové namáčení kůže jim pomohlo zlepšit záchvat a podpořilo klidný spánek, nicméně neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by tato tvrzení potvrzovaly.

Magnézium treonát (Magnesium Threonate)

U této formy hořčíku bylo prokázáno, že prochází hematoencefalitickou bariérou (bariérou mezi krví a mozkovou tkání) a účinně zvyšuje hladinu hořčíku v mozku. Protože hořčík putuje přímo do mozku, neměl by způsobovat žádné zažívací obtíže. Vědecké studie potvrzují, že je tento typ hořčíku prospěšný především u osob s Alzheimerovou chorobou, protože podporuje kognitivní funkce a paměť. Nevýhodou je jeho vysoká cena. 

Magnézium malát (Magnesium Malate)

Pro skupinu osob s migrénou, kteří trpí zároveň fibromyalgií nebo chronickým únavovým syndromem, je dobrou volbou magnézium malát. Má vysokou biologickou dostupnost a nezpůsobuje žaludeční obtíže. 

Magnézium citrát (Magnesium Citrate)

Pravděpodobně nejoblíbenější a dobře prozkoumanou formou hořčíku je vysoce vstřebatelný magnézium citrát. Je dobře rozpustný ve vodě, a proto se s ním nejčastěji setkáte v nápojových směsích. Skvělá volba je to především pro ty z vás, kteří nemohou polykat velké pilulky. Pokud užíváte medikaci způsobující zácpu, může pro vás být z důvodu projímavého účinku tato forma hořčíku tou pravou. Ostatní by měli zvážit volbu jiného druhu hořčíku.

Oxid hořečnatý (Magnesium Oxide)

Široce předepisovaná forma hořčíku, oxid hořečnatý, je levný a snadno dostupný. To však neznamená, že se jedná o nejlepší formu hořčíku pro prevenci migrény. Oxid hořečnatý se běžně doporučuje při pálení žáhy, případně jako projímadlo. Není tak biologicky dostupný jako mnoho jiných forem, a nelze ho tedy označit jako vhodný k prevenci migrény. V případě, že používáte kombinovaný doplněk stravy a objeví se u vás žaludeční obtíže, zkontrolujte, zda výrobek neobsahuje právě oxid hořečnatý.  

Taurát hořečnatý (Magnesium Taurate)

Tento typ hořčíku se zdá být vhodný pro osoby s migrénou a přidruženými srdečními obtížemi. Taurát hořečnatý také podporuje stálou hladinu cukru v krvi. 

Ještě jedna věc na závěr...

V neposlední řadě je třeba mít na paměti, že při hledání vhodného druhu hořčíku je dobré se soustředit také na přidaná plniva, pojiva, želatinu a další látky. Lidé mají tendenci si vybírat doplňky stravy rychle a zaměřovat se především na cenu. Pokud ale podrobněji prozkoumáte uvedené informace o výrobku, můžete si vybrat takový, který skutečně obsahuje pouze to, co obsahovat má.

Doplňky stravy by měly, stejně jako potraviny, obsahovat co nejméně přísad. Pokud na výrobku objevíte dlouhý seznam použitých látek, může se snadno stát, že obsahuje spoustu "výplní", kdežto základní účinné látky je tam velmi málo. V konečném důsledku moc peněz neušetříte, protože vaše tělo takový doplněk stravy nebude dobře vstřebávat.

Zajímavé je, že osoby vysoce citlivé ne glutamát považují za spouštěč obtíží i ty nejmenší želatinové kapsle. Doporučuje se proto vyhledávat kapsle veganské, které mívají méně přísad, a také rostlinnou celulózu místo želatiny.

V případě, že si u sebe všimnete jakýchkoliv vedlejších účinků, které se navíc stále stupňují, zkontrolujte ve výrobku seznam použitých látek. Snadno tak zjistíte, že vaše obtíže může způsobovat některá z přidaných látek, nikoliv samotná účinná látka. 


Zdroj: Migraine Again

Další články o migréně