Migrenózní deník

04.08.2020

Zde si můžete stáhnout deník k zaznamenávání vašich migrenózních záchvatů. Stačí si jej vytisknout. Tento deník je vhodné při každé návštěvě předat vašemu lékaři, aby měl přehled o četnosti vašich záchvatů. 

K čemu migrenózní deník?

Vedení deníku je klíčové pro diagnostiku a léčbu migrény. Každý záznam by měl obsahovat několik základních bodů, které jsou podstatné především pro stanovení vhodné léčby. Kromě nich se vyplatí zapisovat si také možné spouštěče i samotné prožívání migrény. Deník je rozvržen na 12 kalendářních měsíců a najdete v něm možnost zápisů typu bolesti, užití léku, počtu tablet, zaznamenání menstruace nebo také součet dnů s bolestí hlavy a celkový počet užitých analgetik.

Jak na vedení deníku?

• Typ bolesti hlavy

Bolest zjednodušeně se pro potřeby zápisu dělí do čtyř základních kategorií. Jedná se o migrénu bez aury, migrénu s aurou, auru bez migrény, bolesti a o tenzní bolest hlavy. V deníku máte k dispozici návodné značky pro jednotlivé typy bolestí hlavy. Pokud při atace migrény prožíváte jiný, individuální typ bolesti, zaznamenávejte samozřejmě i ten.

• Lék a počet tablet

Pro lepší přehled o užité medikaci a funkčnosti jednotlivých léků si můžete do deníku zapsat jak konkrétní lék, tak jeho užité množství. Můžete využít zkratky léků. Tato informace slouží především pro diskusi s lékařem. 

• Menstruace

U žen mají na migrénu značný vliv hormonální změny, především v období menstruace. Spojitost právě s tímto spouštěčem lze nejlépe určit právě díky zaznamenávání fáze menstruačního cyklu.

Za každý měsíc pak můžete sečíst dny s bolestí hlavy i počet užitých analgetik či triptanů. Důkladné zapisování všech zmíněných bodů může výrazně pomoci při léčbě vaší migrény a sledování vývoje onemocnění. Je proto vhodné, abyste každý záchvat pečlivě zaznamenávali a nezapomenuli s sebou deník vzít na další návštěvu u vašeho lékaře, který může zvolit ten nejlepší možný způsob léčby.

Pokud si nejste jisti, zda migrénou trpíte, deník můžete využít i jako odrazový můstek. Díky záznamům budete mít pro diskusi s lékařem bohaté informace, které mu pomohou velmi dobře zhodnotit váš zdravotní stav a určit správnou diagnózu.

Zdroj: omigrene.cz, Migréna Kompas