Proč maminku bolí hlavička - osvětová knížka pro děti

11.05.2022

Sára je maminkou dvou dětí - sedmileté Agátky a čtyřletého Vítka. Každý den si s nimi hraje, chodí na procházky nebo třeba do zoo. Občas - a někdy často - se ale stane, že Sáru překvapí nečekané trápení. Bolí ji hlava jako čert, zvrací, nesnese sebemenší hluk nebo výraznější pachy. Někdy má taky poruchy zraku - najednou jako by vůbec neviděla na jedno oko. Co se to s ní děje? Ach jo, je tady další záchvat migrény...

Výlet do zoo se musí odložit, maminka Sára musí do postele. Ale co Agátka a Vítek? Jsou smutní, možná naštvaní, nevědí si rady. Někdy jim dokonce přijde, že jim to snad maminka dělá naschvál. Anebo ne?

Abychom pomohli Agátce, Vítkovi a dalším dětem lépe pochopit, co se vlastně s jejich maminkou či tatínkem při záchvatu migrény děje, vytvořili jsme knížku s názvem "Proč maminku bolí hlavička". Děti se v ní spolu s hrdinou Adámkem dozví, jak to s tou migrénou vlastně je, jak se s celou tou patálií vyrovnat a taky jak se zabavit ve chvílích, kdy není maminka k dispozici.

Knížka pomůže tisícům dětí v České republice, které si nevědí rady v situacích, kdy jejich maminku či tatínka náhle přepadne záchvat migrény. Lidí, kteří zažívají čtyři a více migrenózních záchvatů měsíčně je u nás více jak 300 tisíc a nejčastěji jsou v produktivním věku.

Pomůže ale i lidem s migrénou jako takovým, kteří se často trápí tím, že nejsou kvůli své nemoci dobrými rodiči. Tak to ale není. Jenom se všichni - celá rodina - potřebují s migrénou naučit žít. A tato knížka jim k tomu může pomoci.

Knížku vydala nezisková pacientská organizace Migréna-help, která jako první v České republice pomáhá lidem s onou často podceňovanou a vysmívanou nemocí - s migrénou. Šíří osvětu, poskytuje poradenství a psychoterapii, koordinuje svépomocné skupiny, každoročně pořádá festival Migréna nás spojuje anebo vydává knížky jako je tato.