Průvodce pro rodiče dětí a dospívajících s migrénou

26.05.2019

Stejně jako u dospělých je migréna rozšířená i mezi dětmi a mladými lidmi. Zde naleznete informace o migréně u dětí a mladých lidí a to ve formě praktického průvodce pro rodiče i jiné pečující. Dozvíte se v něm, jak správně pečovat o dítě či dospívajícího, který trpí migrénou. Průvodce budeme doplňovat postupně. 

Migréna se u dětí projevuje v některých oblastech odlišně než u dospělých

 • Migréna často ovlivňuje spíše celou hlavu než jen jednu její stranu.
 • Záchvaty jsou kratší, někdy trvají méně než hodinu.
 • Poté, co bolest hlavy pomine, se může dítě cítit nemocné nebo skutečně nemocné být, což může pociťovat jako horší než samotnou migrénu.
 • Stává se, že dítě cítí bolest břicha, ale žádnou bolest hlavy.
 • Spouštěčem migrény může být nevolnost z cesty autem.
 • Záchvaty často přicházejí velmi náhle, a to včetně těžkých bolestí, které dítě může pociťovat již za méně než 15 minut.
 • Některé specifické symptomy, které se v dětství projevují - jako je zvracení v cyklech (několikrát do roka několik hodin), otáčení hlavy na jednu stranu, epizody závratí, bolestivé stavy v krajině břišní (kolika) a další, mohou být předzvěstí migrény v pozdějším životě.

Příznaky migrény u dětí

Podobně jako dospělí mohou děti také při záchvatu zažívat:

 • citlivost na světlo a hluk,
 • závratě,
 • nedostatek energie,
 • poruchy vidění nebo jiné symptomy aury.

Příznaky migrény se liší od dítěte k dítěti a mohou být rozdílné i od jednoho záchvatu k druhému. Některé děti trpí jen občasným výskytem migrény, jiné mohou zažívat záchvaty každý týden, zase jiné mohou trpět bolestmi hlavy téměř každý den. Některé děti trpí na záchvaty každý den po dobu několika týdnů, ale u dalších se migréna neobjeví celé měsíce. Ostatní děti zažívají migrenózní bolesti v pravidelných měsíčních nebo týdenních cyklech.

Bolest hlavy se může u dětí zhoršit i při sebemenší fyzické aktivitě. Naopak spánek, a to dokonce i pouhých 15 minut, napomáhá úlevě od bolesti.

Aura

Asi 10 % dětí s migrénou zažívá tzv. auru. Jedná se o dočasné symptomy ve formě poruch zraku nebo řeči, pocitů brnění, závratí a necitlivosti nebo slabosti končetin. Zraková aura může zahrnovat rozmazané vidění, vnímání různých jevů ve zrakovém poli: jako například slepých míst, blikajících světel, tmavých nebo barevných skvrn, jisker, hvězd či klikatých čar. Uvedené příznaky většinou trvají až jednu hodinu. 

Aura obvykle vede k samotným bolestem hlavy, avšak k těm nemusí vůbec dojít. U dospělých se aura většinou vyskytuje před samotnou bolestí, ale u dětí může proběhnout současně s ní.

Kolik dětí trpí migrénou?

Přibližně 70 % školních dětí má bolesti hlavy alespoň jednou ročně. Jedno ze čtyř těchto dětí trpí opakujícími se bolestmi hlavy a asi 10 % školních dětí trpí migrénou. Migréna může postihnout chlapce i dívky. Asi polovina všech dětí svůj první záchvat zažije před 12. narozeninami. Poznámka: Tato data pocházejí z Velké Británie.

Rodiče se obvykle ptají, zda jejich dítě z této nemoci lidově řečeno "vyroste". Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Může se to stát. Jedna ze studií, které se věnovaly dětské migréně, ukázala, že bolesti hlavy se zlepšily u čtyř z deseti dětských pacientů a to v době, kdy dosáhli 22 let. Až jedna čtvrtina dětí s migrénou z této nemoci tedy skutečně  "vyrostla".

Výzkum naznačuje, že správné zvládání dětské migrény může účinně zabránit rozvoji migrény v pozdějším životě.

Pokračování příště.


Zdroj: The Migraine Trust