Petr

Moje migréna začala v mých třinácti letech. Nejprve jsem byl úplně zděšen, nebot´ jsem vůbec nevěděl, co se děje. Z ničeho nic částečná ztráta vidění - dnes už vím, že to byla aura -  a asi po dvou až třech hodinách příšerné bolesti hlavy a zvracení. Takže například když se mně záchvat spustil ve 13 hodin, do večera jsem zvracel několikrát za doprovodu úporných až nesnesitelných bolestí hlavy. Zvracení bylo velmi silné, až jsem myslel, že půjdou ven i vnitřní orgány. Po zvracení nastala úleva. Frekvence záchvatů byla zhruba tak jednou za 3 týdny, ale záchvaty se objevovaly naprosto nekontrolovatelně a nepředvídatelně. 


Jednou jsem měl být vyvolán z češtiny - to jsem byl ještě žákem základní devítileté školy - a ráno se dostavil obávaný záchvat migrény. Byl jsem zcela vyděšen, ale do školy jsem přesto šel, aby paní učitelka nepojala podezření, že se chci vyhnout zkoušení. Přišla, vyvolala mě na zkoušení a ačkoliv jsem ji vůbec neviděl, dokázal jsem uhájit dvojku a to i na vysvědčení. Po zkoušení jsem se šel vyzvracet na WC.

Časem mi obvodní lékařka sdělila, že se jedná o migrénu. Nevěděl jsem co to vlastně je, ale vzhledem k tomu, že se tvářila normálně, usoudil jsem, že z toho asi nezemřu. 

Střední škola byla také doprovázena záchvaty migrény, které se objevovaly asi jednou za měsíc. Už jsem věděl, co bude následovat po prvních příznacích, a že mi bude mizerně a snažil jsem se nějak z vyučování omluvit. Ten den jsem byl nepoužitelný. 

Když jsem po střední škole šel požádat o ruku své budoucí ženy, popadla mě migréna a vůbec nevím, jak celý akt probíhal, pouze jsem věděl, že mi tchán a tchyně žádost odsouhlasili. Až jsem se divil, že mně v tomhle stavu dali souhlas.  

Několik dlouhých let jsem potom žil se strachem z migrény - takovým tím strachem v pozadí, že mě zase popadne záchvat. Jednou po atace mě sanitka odvezla z práce na Bulovku na neurologii. Podrobili mě vyšetření, zda není v mozku výduť nebo nějaké jiné zlo. Jednalo se o angiografii. Bylo to v 80. letech minulého století. Vyšetření nic takového nepotvrdilo.

V těchto letech jsem se mimo jiné stal vegetariánem. Dneska už jsem vegetariánem 43 let a musím konstatovat, samozřejmě je to jen moje osobní zkušenost, že průběhy migrény se podstatně zlepšily. Teď záchvaty probíhají tak, že se při objevení aury odeberu do klidu a nechám ji proběhnout. Už nezvracím. Bolesti hlavy nejsou tak úporné a jsem dokonce schopen po odeznění aury jíst. Celý průběh trvá asi hodinu. Jsem sice mírně roztěkaný, nesoustředěný, takže se vyhýbám náročnějším duševním úkolům, ale jsem funkční. Frekvence záchvatů se také zmírnila a můžu říct, že mám záchvaty zhruba tak pětkrát ročně. Subjektivně to přičítám hlavně účinku vegetariánské stravy.

Jsem nešťastný z toho, že i moje dvě dcery migrénu po mně zdědily a musejí se s ní také potýkat. Nyní už jsem senior a konstatuji, že mě migréna v životě dost potrápila. Zatím vše. Moc zdravím.

Petr