Radka H.

Po téměř pětadvaceti letech života už dokážu ovlivnit spoustu mých spouštěčů 

První záchvat migrény přišel někdy kolem 15. roku mého života. To jsem ještě netušila, jak těžký životní boj mě bude čekat do dalších let, kolik vysvětlování mě bude čekat - že se nejedná jen o bolest hlavy a tabletka analgetika nebo paracetamolu na to opravdu stačit nebude.

Než mi bylo nějakých dvacet let, záchvaty migrény se daly vydržet užíváním klasických analgetik, měla jsem 1 - 2 záchvaty měsíčně.

Má první návštěva neurologa proběhla tuším až někdy kolem pětadvacátého roku mého života. Tehdy se paní doktorka zděsila mým způsobem medikace, kdy jsem byla schopna sníst i deset tabletek analgetik denně při záchvatu migrény. Vysvětlila mi, že nadměrné užívání analgetik též způsobuje bolesti hlavy.

A tehdy jsem dostala svůj první lék na záchvaty jménem Cinie. Po léku jsem byla vždy velmi ospalá a nebyla jsem schopná fungovat. Ale při tak nízkém počtu záchvatů do měsíce jsem si vždy v práci vzala dovolenou a měla klid.

Nejlepší období nastalo, když jsem ve svých devětadvaceti letech otěhotněla a ataky jsem neměla celé těhotenství a potom ještě další tři měsíce po porodu. Mezi prvním a druhým těhotenstvím se mi záchvaty migrény občas vrátily, ale byla jsem na čísle 1-2 do měsíce. U druhého těhotenství opět záchvaty ustaly.

Kolem čtyřiatřicátého roku se mi záchvaty migrény rozjely ve velkém, měla jsem jich 4-6 do měsíce. Tehdy jsme se s paní doktorkou domluvily na předepsání jiného léku - Sumatriptanu. Oproti Cinii mě neuspával. A když mi začínal záchvat, pomohl do půl hodinky a bolest se nerozjela.

Nyní, po téměř pětadvaceti letech života už dokážu ovlivnit spoustu mých spouštěčů, jedním z nich je bolest krční páteře. Koupě kvalitního polštáře, pravidelné masáže a užívání magnezia mi dost pomohly. Už také vím, že se nesmím přemáhat nad rámec své fyzické kondice - též jeden z mých spouštěčů. Jediný spouštěč, který asi neovlivním, je změna tlaku a počasí. Ale i s tím jsem se již naučila "pracovat": jeden Sumatriptan a jako posilující lék např. Nimesil, magnezium, hodně vody, zatažené závěsy a klid v posteli jsou mými největšími pomocníky.  

Stále jsem na 4-6 záchvatech měsíčně. Ale vím, že jsou na tom lidé i hůř, že jsou i na 20 záchvatech měsíčně.

Měla jsem to velké štěstí v září 2022, že jsem se na FB dostala do jedné skupinky o migréně a přes ni jsem poznala Migréna-help. Najednou jsem se dostala mezi lidi, kteří jsou jako já, mají stejný problém a chápou mě. A co jsem se od těchto lidí naučila? O své migréně mluvit s okolím, vysvětlit jim, co při záchvatu prožívám, a že to není jen obyčejná bolest hlavy a nemusí mě za to soudit, když si potřebuji vzít volno nebo musím zrušit nějakou domluvenou akci. Nyní už mají větší pochopení. 😊

A já už vím, že je potřeba o migréně mluvit....

Děkuji

Radka