Celostní přístup k migréně: malé změny přinášejí velké výsledky

06.01.2025

Léčbu migrény je často třeba vnímat z mnoha úhlů pohledu, nejen z medicínského. Jednou z možností je tzv. integrativní přístup, který člověka vnímá celostně a snaží se propojit tradiční lékařský přístup s různými ověřenými doplňkovými metodami. Pokud vás zajímá, jaké praktické změny můžete ve svém životě provést, čtěte dál.

Na úvod je třeba zdůraznit, že nic nefunguje, pokud to uděláte jen jednou nebo občas. Vše je o budování pravidelnosti a rutiny. Pravidelnost je to, co nakonec přinese výsledky.

SPÁNEK

Nejlepší je snažit se každý den vstávat a chodit spát ve stejnou hodinu (v přibližně hodinovém rozmezí). Pozor na ranní kávu! Pokud je to něco, na co jste zvyklí každý den, klidně si ji dopřejte, ale je důležité být důsledný a dopřát si ji ve stejnou dobu i o víkendu. V opačném případě může její vynechání vyvolat záchvat.

JÍDLO

Studie prokázaly, že do 30–60 minut od probuzení byste měli něco sníst. Nemusí se jednat o plnohodnotnou snídani, ale alespoň o malé doplnění "paliva" do těla, ideálně v podobě bílkovin, které udržují stabilnější hladinu cukru v krvi než sacharidy. Během celého dne se snažte jídlo nevynechávat, ale naopak dbát na určitou pravidelnost. Do svého jídelníčku zařaďte kvalitní potraviny (např. celozrnné výrobky a rostlinné produkty) a naopak se snažte omezit ty zpracované.

CVIČENÍ

Cvičení, zejména po ránu, vám může pomoci rozproudit endorfiny a připravit se na celý den. Pokud ale nejste příznivci ranního cvičení, můžete zkusit alespoň krátkou meditaci. Nic z toho nemusí být nijak dlouhé, stačí klidně 5 minut. Důležité je najít si takový styl pohybu nebo meditace, který vám bude vyhovovat. 

STRES

Stres tady vždy byl, je a bude. Důležité je umět se s ním vypořádat. Pokud je pro vás přínosná meditace, čtení knihy, pletení nebo hraní si s domácím mazlíčkem – ať už je to cokoliv – dělejte to každý den, i kdyby jen na krátkou chvíli. Pravidelným praktikováním příjemných aktivit regulujete svou stresovou reakci.

PRÁCE

Zejména pokud pracujete u počítače, dbejte na to, abyste si alespoň jednou za hodinu udělali přestávku – projděte se nebo se protáhněte. Důležitá je také ergonomie vašeho pracovního místa. Máte monitor ve výšce očí? A co židle, na které sedíte? A jak na ní sedíte?

Rada na závěr

Pokud jste něco udělali trochu jinak, než se doporučuje, nemusíte se cítit provinile a mít výčitky svědomí. Žádný "dokonalý" den neexistuje. Rozhodně je ale vhodné usilovat o zlepšení – a to pomocí malých, postupných kroků. Zároveň se nebojte dopřát si věci, které jsou vám příjemné, i když vám mohou narušit rutinu. Ze své rutiny vybočí občas každý. Možná to bude mít nepříjemné následky, ale to je v pořádku. Takový je život.


Zdroj: Migraine World Summit

Další články o migréně