Jak v létě na migrénu?

04.07.2022

Mnoho lidí uvádí, že horké a vlhké letní počasí u nich často vyvolává letní záchvaty migrény. Musíte se tedy rozloučit s pikniky, zábavou u bazénu, grilováním či pobytem na pláži? Ne nutně, pokud víte, jak se vyhnout spouštěčům, které se přirozeně vyskytují v prostředí letních radovánek. Máme pro vás deset tipů, jak v létě migrénu lépe zvládat.

Vzhledem k tomu, že více než polovina lidí s migrénou uvádí jako spouštěč migrenózních záchvatů změny počasí, zkoumali vědci právě roli sezónních změn prostředí při vzniku záchvatu migrény. Pokud budete vědět, proč k nim dochází a jak se jim vyhnout, můžete si letos užít více letních radovánek. 

Co je příčinou migrény

Předpokládá se, že za migrénou stojí kombinace genetických a vnějších faktorů. Genetické faktory činí člověka náchylným k rozvoji tohoto neurologického onemocnění, zatímco vnější faktory ovlivňují jeho výskyt. Mezi nejčastěji uváděné spouštěče záchvatů migrény patří stres, hormonální změny, hladovění, změny počasí, nedostatek spánku, přílišné světlo, užití alkoholu, přílišné teplo, některé potraviny a další.

Průzkum provedený Národní nadací pro bolesti hlavy identifikoval sedm spouštěčů migrenózních záchvatů souvisejících s počasím:

  • Změny teploty
  • Vysoká vlhkost vzduchu
  • Silný vítr
  • Bouřky
  • Extrémně suché podmínky
  • Jasná světla a oslnění sluncem
  • Změny barometrického tlaku

Zatímco vyhýbání se některým spouštěčům může pomoci snížit četnost záchvatů migrény, jiné - například změny počasí - ovlivnit nelze. Proto je třeba vyhýbat se v období zvýšeného rizika výkyvů počasí vašim ostatním spouštěčům.

10 tipů, jak si užít letní sezónu s menším počtem migrenózních záchvatů

1. Sledujte předpověď počasí

Pokud víte, že se blíží bouřka, můžete se při svých aktivitách rozhodovat chytřeji. Proto doporučujeme používat digitální barometr nebo aplikaci pro předpověď počasí, která vás varuje před počasím nepříznivým pro migrénu. Pokud budete vědět, že se bouřka blíží, naplánujte si například klidnější den nebo se vyhněte jiným spouštěčům (čokoláda, alkohol a dalším).

2. Chraňte své oči

Jako by jasná obloha nebyla dostatečným spouštěčem záchvatů migrény, odlesky vody v jezeře, bazénu nebo oceánu mohou být pro vaše oči rovněž příliš silné. Oslnění se ještě zhoršuje, když se slunce například během jízdy autem mihotá mezi stromy.

Co pomůže: Kvalitní sluneční brýle. Vaše oči vám poděkují.

3. Zůstaňte mimořádně hydratovaní

Málokdo z nás si uvědomuje, jak nás v létě horko a vlhkost vzduchu dehydratují.

Co pomůže: Voda, ovoce a zelenina. 

4. Vyhněte se námaze v horku

Plážový volejbal, venkovní tenis a odpolední túra mohou vést k dehydrataci a stresu. Přesuňte tyto aktivity na časné ráno nebo se proběhněte až při západu slunce, případně se přesuňte dovnitř.

Poznámka: Koupání vás může ochladit, pokud jsou vaše oči plně chráněny před oslněním.

5. Přesuňte cvičení do interiéru

Horko, oslnění, vlhkost a dehydratace ztěžují mnoha lidem s migrénou cvičení venku. Zvažte proto v létě jógu, spinning, plavání, tai-či a další formy cvičení v interiéru, nebo se projděte venku v časných ranních nebo večerních hodinách, což jsou osvědčené techniky prevence záchvatů migrény.

6. Naplánujte si únik před teplem a světlem

Nemusíte být poustevníkem, abyste si užili léto. Pokud se chystáte na pláž nebo na piknik, vyhledejte poblíž klimatizovaný obchod, restauraci nebo auto, kde se můžete ochladit. Pokud jdete například do zábavního parku, střídejte venkovní atrakce a stravování s aktivitami v interiéru.

7. Letní zábavu vybírejte pečlivě

Možná vás láká připojit se k přátelům a vyrazit za letní zábavou jako je letní kino, tenisový zápas nebo jízda na horské dráze. Tyto aktivity však mohou pro lidi s migrénou znamenat potíže.

Pokud jste citliví na světlo, teplo a stres, zvolte raději jiný než 3D film, jinou než náročnou atrakci a jiné než venkovní sportovní utkání.

8. Vybírejte pečlivě piknikové potraviny 

Grilovaná pálivá klobása s plísňovým sýrem a rajčaty nemusí být tou nejlepší volbou, pokud jsou tyto potraviny vašimi spouštěči záchvatů migrény. Stejně tak letní vinné střiky.

Co pomůže: Je ideální období pro grilovaného lososa, salát a zázvorové pivo. Tyto potraviny mohou posílit obranný systém těla proti záchvatům migrény tím, že zvýší příjem zázvoru, omega-3 mastných kyselin, hořčíku a vitaminu B2.

9. Obměňte své doplňky stravy

V létě možná nespíte moc dobře. Jenže důsledný spánek je pro prevenci záchvatů migrény klíčový. Zvažte přidání nízké dávky melatoninu k doplňkům stravy, abyste si v případě potřeby dobře odpočinuli.

10. Cestujte se zvýšenou opatrností

Léto pro mnohé z nás znamená dovolenou. Cestování autem ale často zahrnuje blikání světlometů a mihotání světla přes stromy, což může být obzvláště dráždivé. 

Co pomůže: Stačí zavřít oči a požádat někoho jiného, aby se pokud možno ujal řízení.

Zajímá vás více o tom, jak cestovat s migrénou?

Klíčové poznatky pro předcházení letním záchvatům migrény

Klíčem k eliminaci záchvatů migrény je vyhnout se vašim osobním spouštěčům. Mezi nejčastější spouštěče, které mohou vést k letním záchvatům migrény, patří některé potraviny a nápoje, poruchy spánku a stres, které lze snadno kontrolovat. Jiné spouštěče jako je počasí a sezónní změny však ovlivnit nemůžeme. Sledování změn počasí, zejména v horkých a bouřlivých měsících, nás ale může lépe připravit na to, abychom se letním záchvatům migrény vyhnuli.

Zdroj: Migraine Again