Jak se s migrénou nebát cestovat?

28.03.2023

Cestování může být pro osoby s migrénou velmi stresující. Stačí ale trocha plánování a příprav a nemusí tomu tak být. I přesto, že si na dovolené chcete stejně jako ostatní lidé odpočinout od každodenních starostí, migréna je stále vaší součástí. Je třeba s možnými záchvaty počítat a dostatečně se na ně připravit. Jedině tak si budete moci dovolenou skutečně užít.

Přijměte fakt, že migrénu nemůžete nechat doma

Migréna vás může pronásledovat i na dovolené, a to bez ohledu na to, zda ležíte na pláži nebo stoupáte po horské stezce. S tímto je třeba se smířit.

Zbytečně se nestresujte

Pokud je pro vás situace plánování dovolené, létání letadlem, případně jakákoliv jiná situace spojená s dovolenou stresová, a zároveň vám stres vyvolává záchvaty migrény, snažte se jeho hranici udržet co nejníže. Ke snížení stresu můžete využít například různé relaxační a dechové techniky, protahovací cviky atp.

Mějte s sebou dostatek léků

Život s migrénou vás velmi rychle naučí mít u sebe vždy dostatek "záchranných" léků, zaznamenávat si, kolik jste jich užili a na základě toho si u lékaře včas vyžádat další. Postupujte stejně i před plánovanou dovolenou.

Nesnažte se na dovolené si od svých léků "odpočinout"

Nespoléhejte se na volně prodejné léky, které můžete v místě vaší dovolené sehnat, v domnění, že vaše běžně užívané léky nebudete potřebovat. Náhlé vysazení dlouhodobě užívaných léků navíc může vést ke zhoršení symptomů nemoci (tzv. rebound fenomén).

Zjistěte si předem, v jakém rozsahu máte na dovolené hrazenou akutní péči z pojištění

Zjistěte si předem, v jakém rozsahu a za jakých podmínek budete moci využít akutní lékařskou péči, v případě, že ji na dovolené budete potřebovat. Pokud je to pro vás potřebné, sjednejte si doplňkové cestovní pojištění, které by vaše případné náklady na lékařskou péči alespoň částečně (nebo zcela) pokrylo.

Buďte připraveni se chránit před možnými spouštěči

Ať už cestujete autem, vlakem či letadlem, nezapomeňte se chránit před možnými spouštěči záchvatů. Před ostrým nebo umělým světlem vás mohou ochránit sluneční brýle, maska na oči nebo klobouk, před hlukem například špunty do uší. Pokud vám záchvaty vyvolává nedostatek pití a jídla, mějte u sebe vždy láhev s vodou a malou svačinu.

Dodržujte v maximální možné míře pravidelný režim

I na dovolené se snažte dodržovat režim, na který jste zvyklí z domova. Pokud se potřebujete protáhnout, odpočinout si, najíst se, napít nebo cokoliv dalšího, udělejte to! Nedovolte, aby vám vybočení ze zaběhnutého režimu narušilo dovolenou.

Nepředstírejte, že jste v pořádku, pokud nejste

Vaši nejbližší by měli vědět, že migréna je s vámi stále, ať jste kdekoliv. Může být lákavé se na dovolené snažit překonat příznaky migrény a pokračovat v aktivitách, ale to pravděpodobně záchvaty migrény ještě zhorší. Pokud budete předstírat, že vám je dobře, i když nebude, budete to vy, kdo na to nakonec doplatí.

Najděte si svůj vlastní způsob, jak si dovolenou užít

Může se stát, že kvůli záchvatu nebudete schopni absolvovat naplánovaný program. Tuto skutečnost je třeba přijmout a vymyslet si náhradní program na dobu po odeznění záchvatu.


Zdroje: The Migraine Trust, Migraine Again


Další články o migréně