Jak souvisí zdraví střev a trávicího traktu s migrénou
Zdravé střevo, zdravý mozek. Vztah mezi migrénou a trávicím traktem je skutečně fascinující. Například hypofýza, která je umístěna v lebce, produkuje hormony, jež mohou výrazně ovlivnit funkci střev. Naopak zánět ve střevech, často způsobený škodlivými bakteriemi, může uvolňovat zánětlivé markery, které ovlivňují nejen střeva, ale také mozek.
Hlavní souvislost je přisuzována tzv. bloudivému nervu, který vychází z mozku a směřuje do trávicího traktu. Stejně jako v mozku, i v trávicím traktu nalézáme neurotransmitery – serotonin nebo CGRP peptid, které hrají důležitou roli při vzniku migrenózního záchvatu.
ABDOMINÁLNÍ MIGRÉNA
V případě abdominální (břišní) migrény je bolest lokalizována v horní části břicha a dochází k jejím opakovaným záchvatům. Objevuje se u dětí, dospívajících i dospělých, nicméně mnohem častěji ji vídáme právě u mladší populace. Pokud si dítě začne stěžovat na podobné bolesti břicha a víme, že se migréna v rodině vyskytuje, je vhodné o této možnosti vážně uvažovat.
GASTROPARÉZA
Existuje také tzv. gastroparéza, stav, kdy se zpomalí nebo zastaví stahy žaludku, což brání pohybu potravy do tenkého střeva. Často se vyskytuje během migrenózního záchvatu a projevuje se nevolností, obtížným vstřebáváním léků, rychlým pocitem sytosti, bolestí břicha nebo nevolností i mimo migrenózní záchvat.
Diagnóza se stanovuje pomocí zobrazovacích metod, které sledují, jak rychle se radioaktivní látka pohybuje ze žaludku do tenkého střeva. Samotné zvracení, které se u některých pacientů objevuje, bývá ve skutečnosti důsledkem gastroparézy. V takových případech se doporučuje užití léku ve formě nosních sprejů nebo podkožních injekcí.
SYNDROM PROPUSTNÉHO STŘEVA
Zánět střev oslabuje ochrannou střevní bariéru, což umožňuje průchod zánětlivých látek do krevního oběhu. Tyto látky pak mohou potenciálně překročit tzv. hematoencefalickou bariéru* a vést k tzv. "propustnosti mozku", kdy se stává citlivější vůči látkám a náchylnější k zánětu, což může hypoteticky ovlivňovat vznik záchvatu.
*bariéra mezi krevním řečištěm a mozkovou tkání
Syndrom propustného střeva souvisí také s mikrobiomem, což je soubor všech mikroorganismů v našem trávicím traktu – jak prospěšných, tak i škodlivých. Z hlediska migrény je velmi důležité, aby mezi těmito mikroorganismy panovala rovnováha, protože to, co ovlivňuje střevo, může následně ovlivnit i mozek.
Co s tím?
Jezte zdravě. Strava bohatá na ovoce, zeleninu a vlákninu podporuje zdraví střev, zatímco nezdravá strava s vysokým obsahem cukru a zpracovaných potravin ji může narušovat a může vést k zánětu.
Dieta s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin a nízkým obsahem omega-6 mastných kyselin může frekvenci záchvatů snižovat, zatímco lepek může u některých jedinců stav zhoršovat.
Ke snížení četnosti záchvatů migrény může pomoci také správná kontrola příjmu cukru a výběr potravin s nízkým glykemickým indexem.
Naučte se pracovat se stresem. Stres způsobuje uvolňování glukokortikoidních steroidů, které ovlivňují zánět a mohou obecně zhoršovat symptomy migrény i abdominální migrény.
Udržujte rutinu a pravidelnost.
Zvažte vedlejší účinky léků. Nové léky, třeba gepanty, mohou způsobovat nevolnost, zatímco tricyklická antidepresiva nebo biologická léčba mohou vést k zácpě. Některé léky proti zánětu mohou způsobovat vředy žaludku či gastritidu.
Zdroj: Migraine World Summit