Migréna a pohotovost - přátelé, nebo soupeři?

07.05.2024

Co lidé s migrénou nesnášejí víc než samotné záchvaty migrény? Návštěvu pohotovosti. A to konkrétně uprostřed silného záchvatu migrény, který nepřestává… Průzkum mezi téměř tisícovkou lidí potýkajících se s migrénou ukázal, že 74 % z nich se při akutních příznacích nemoci bojí na pohotovost jet. V závislosti na místě, kde žijete, a na tom, jak je vaše místní nemocnice obeznámena s migrénou, může být zážitek z pohotovosti buď noční můrou, nebo vykoupením. Pokračujte ve čtení a dozvíte se, co vše lze očekávat, a jak se na návštěvu pohotovosti připravit.

Kdy jít na pohotovost kvůli migréně

Většina lidí uvádí, že vyhledali ošetření na pohotovosti kvůli nezvladatelnému záchvatu migrény, který nešel vyřešit doma, nebo kvůli příznakům, které byly neobvyklé nebo podobné mrtvici. V jiných případech vyhledali osoby potýkající se s migrénou nemocniční péči proto, že jejich nejbližší se při sledování projevů ataky migrény (zvracení, závratě, částečná slepota atp.) cítili vyděšení a bezmocní.

S čím se (bohužel) můžete na pohotovosti setkat

  • Na pohotovosti je hluk, spousta světla, nepohodlné sedačky... Rozhodně to není místo, kde byste chtěli být, natož čekat několik hodin. 
  • Musíte prokázat svou bolest.
  • Lékaři neznají přesnou historii vašich záchvatů a vaše potřeby, a vy jim kvůli probíhající atace nemusíte být schopni dát jasné instrukce. "Migrénové blábolení" a otázky zdravotnického personálu častou nejdou dohromady.
  • Lékař na pohotovosti může (ale nemusí) být dostatečně obeznámen s migrénou a její léčbou. Na pohotovosti se ve většině případů nesetkáte s neurologem, nebo snad dokonce s certifikovaným specialistou na bolesti hlavy. Koneckonců lékaři na pohotovosti jsou vyškoleni na to, aby vám dali dohromady zlomenou ruku, provedli masáž srdce, vyndali cizí těleso z těla atp. 

Co vám na pohotovosti dají při silném záchvatu migrény

Neexistuje univerzální léčba migrény, a to ani na pohotovosti či urgentním příjmu. "Na pohotovosti vám dají léky na tlumení příznaků, obvykle k léčbě nevolnosti a bolesti." tvrdí doktor Andrew Charles, ředitel Goldbergova programu pro migrénu a profesor neurologie na Kalifornské univerzitě. "Na některých místech vám nicméně poskytnou specifickou léčbu migrény, pokud jste před návštěvou pohotovosti žádnou nevyzkoušeli."

Jaký druh léčby akutní migrény můžete očekávat? Typický záchranný postup (někdy také nazývaný "migrénový koktejl") může zahrnovat:

V důsledku podání léků je nutné i po propuštění z nemocnice počítat s určitým "vyřazením z provozu". 

Pokud chcete maximalizovat účinnost léčby migrény, doporučujeme se o nejvhodnějším postupu poradit svým lékařem nebo specialistou na bolesti hlavy.

Jak se na návštěvu pohotovosti připravit

Sestavte si migrenózní protokol 

Sepište vše, co se týká vaší migrény - kdy se u vás migréna poprvé objevila , jaké léky jste užívali v minulosti/nyní (a v jakých dávkách), jak se vaše záchvaty projevují, co dalšího kromě léků vám na ataky zabírá atd. Dokument si nechte podepsat neurologem a noste ho stále při sobě.

Mějte připravenou "pohotovostní" tašku

V ní mějte flašku s vodou, malou svačinu, bonbony nebo žvýkačky proti nevolnosti, brýle proti ostrému světlu, chladivou/hřejivou masku na hlavu atd. Jednoduše cokoliv, co vám může pomoci zvládnout čekání v nemocnici.

Co víc pro sebe ještě můžete udělat

Změňte svůj přístup k migréně

Získejte doporučení ke specialistovi

Mějte vždy při ruce tzv. záchranné léky, pokud bežná léčba nezabírá

"Zmrazte se" a vyčkejte


Zdroje: Migraine Again, Migraine World Summit

Další články o migréně