Střípky ze Světového summitu o migréně

14.05.2019

V měsíci březnu proběhl v Los Angeles World Migraine Summit, na němž byly prezentovány nejnovější poznatky ze světa onemocnění zvaného migréna. S těmito poznatky vás budeme pravidelně seznamovat, a to prostřednictvím střípků a brzy i rozsáhlejších článků na jednotlivá témata. 

Pokud byste se rádi podíleli na psaní článků, neváhejte nás kontaktovat!

Střípek první: Alodynie
70 % osob s epizodickou migrénou ji má při záchvatu, lidé s chronickou migrénou jí trpí stále. Je to stav, kdy senzorické podněty, které v běžných situacích nezpůsobují bolest, bolest způsobují.

David Dodick, MD, americký neurolog a světová hlava ve výzkumu migrény

Střípek druhý: Pohyb

Z výzkumů vyplývá, že čím více mají lidé záchvatů migrény, tím méně se pohybují. Zároveň také platí, že čím více se lidé pohybují, tím méně záchvatů migrény mají. Sami si najděte délku a intenzitu cvičení. Něco je vždy lepší než nic! 

Mattias Linde, švédský neurolog, specialista na migrénu

Střípek třetí: Zaměstnání

Změňte k lepšímu podmínky ve vašem zaměstnání: přesuňte se do zvláštní kanceláře, nainstalujte speciální obrazovky u počítače a eliminujte další umělé světlo, používejte méně hlučné telefony či odhlučňovací sluchátka, požádejte o flexibilní pracovní dobu, home-office i místo na odpočinek. Tyto změny nejsou nijak finančně náročné, ale mají velký dopad na člověka s migrénou!

Stacey Worthy JD, expertka na pracovní právo ve vztahu k migréně

Střípek čtvrtý: Devětsil 

Zajímáte se o alternativní způsoby léčby migrény? Za ten nejperspektivnější je dnes považována léčba extraktem z byliny devětsil. Po sedmi dnech léčby je dle výzkumů počet záchvatů eliminován.

Pierangelo Geppetti, MD, italský profesor farmakologie

Střípek pátý: Skrývání nemoci

Často slýchávám: "Nikdy jsem nepředstírala bolest hlavy, ale to, že je mi dobře, předstírám každý den." Chodíte také do práce, i když trpíte bolestmi? Skrýváte také svou nemoc? Snažte se to nedělat, protože začít musíte u sebe.

Robert Shapiro, MD, americký profesor neurologie (upraveno)

Střípek šestý: Tenzní bolest hlavy

Spouštěčem záchvatu může být také tenzní bolest hlavy. Ta bývá často způsobená dlouhým sezením u počítače či telefonu. Vstaňte každých 15 minut a uvolňujte svaly na krku.

Mark Braschinsky, MD, PhD, estonský neurolog, specialista na migrénu

Zdroj: The Migraine World Summit