Menstruační migréna

26.04.2023

Záchvat migrény před, v průběhu nebo i po menstruaci je natolik známým fenoménem, že se zdá být dokonce až nevyhnutelný. U více než poloviny žen s migrénou se jedná o nepříjemnost, která je v pravidelných intervalech válcuje každý měsíc. Záchvat migrény spojený s menstruací může mít silnější průběh, může být méně citlivý na léčbu a také může trvat déle než obvykle.

Co způsobuje menstruační migrénu?

Souvislost mezi migrénou a hormonálními výkyvy je již nějakou dobu známá. Před menstruací dochází k rychlému poklesu hladiny hormonu estrogenu a může docházet k rozvoji záchvatů.

Jak poznám, že mám menstruační migrénu?

Jednoduše. Stačí si nejméně po dobu tří měsíců zaznamenávat do migrenózního deníku či mobilní aplikace všechny ataky včetně vyznačení dnů před, během a po menstruaci. Aby bylo možné považovat menstruaci za spouštěč záchvatů, mělo by k nim dojít v období převážně 2 dny před a až 3 dny po menstruaci, a to nejméně ve 2 ze 3 po sobě jdoucích menstruačních cyklech.

Možnosti léčby menstruační migrény

Pokud máte pravidelný menstruační cyklus, může vám lékař předepsat léky (často nesteroidní protizánětlivé léky, triptany a jiné), které se užívají v době menstruace (obvykle 2 dny před a až 3 dny po začátku menstruace). K dispozici jsou různé možnosti a lékař by měl individuálně rozhodnout, která vám bude vyhovovat nejvíce. Může se stát, že tato léčba ataku spíše zpozdí, než že by jí zabránila v propuknutí.

Pokud máte nepravidelný menstruační cyklus nebo potřebujete antikoncepci, existuje řada antikoncepčních (především hormonálních) prostředků, které vám mohou pomoci. Nepřetržité užívání antikoncepčních pilulek bez týdenní pauzy může být pro některé ženy účinným způsobem, jak záchvatům předcházet. Nedojde k výkyvu hladiny estrogenu a tím pádem se riziko rozvoje záchvatu migrény snižuje. Jako vhodné se také ukazuje užívání antikoncepce s co nejnižším množstvím estrogenu, čímž se minimalizuje pokles estrogenu v týdenní pauze bez antikoncepce. Vždy se svým lékařem prodiskutujte možné rizikové faktory spojené s užíváním antikoncepce jako je zvýšené riziko mrtvice, srdečních onemocnění nebo krevních sraženin. Obzvlášť důležité je lékaře upozornit na migrénu s aurou, u které je užívání některých antikoncepčních přípravků zcela vyloučeno!

Další možností je užívání hormonálních doplňků. Konkrétně se jedná o estrogenové náplasti nebo pilulky, které brání v poklesu hladiny estrogenu. Tato léčba se ukazuje jako efektivní u žen s pravidelným menstruačním cyklem. Stejně jako v předchozích případech se o vhodnosti užívání hormonálních doplňků vždy informujte u svého lékaře.

Jak menstruační migréně předcházet?

Hormonální výkyvy nikdy zcela neovlivníte, proto je určitě vhodné se soustředit na obecné postupy, jak migréně předcházet.

  • Dostatečně odpočívejte, jezte a pijte.
  • Minimalizujte stres.
  • Vytvářejte si kolem sebe příznivé prostředí.Zdroje: Migraine Trust, Migrain Again, American Migraine Foundation, Neurologie pro praxi

Další články o migréně