Jak zatočit s jarními záchvaty migrény?

20.04.2022

Sezónní změny počasí mohou mít na osoby s migrénou zničující vliv a právě jaro je často jedním z nejhorších viníků. Jarní změny se nemusejí týkat každého, ale dávat si na ně pozor může být užitečné pro všechny, kdo se snaží migrénu zvládat preventivně. Studie ukazují, že 63 % pacientů s migrénou si je vědomo sezónních rozdílů ve svých záchvatech a během jara hlásí více návštěv pohotovosti. I když je někdy obtížné určit jednotlivé příčiny, sledováním běžných sezónních spouštěčů můžete snížit jejich dopady na váš život. 

Aspekt alergie

Mezi alergiemi a migrénou existuje úzký vztah a protože alergenů je během jarní obnovy matky přírody mnoho, řada lidí s migrénou v této době pozoruje nárůst migrenózních příznaků. Přítomnost pylu, prachu nebo pachů ve vašem okolí může podráždit vaše dýchací cesty a vyvolat alergickou reakci doprovázenou kýcháním, kašlem a bolestmi hlavy. Rozvíjející se či plně rozvinutá rýma nebo bolest dutin může pak nastartovat sérii záchvatů migrény.

Spouštěče související s počasím

Během sezónních změn kolísá atmosferický tlak a protože jsou barometrické bolesti hlavy u pacientů s migrénou běžné, není divu, že tyto změny mohou způsobit zvýšení migrenózních záchvatů. Naše dutiny jsou jakési kapsy plné vzduchu, jejichž vnitřní tlak odpovídá tlaku atmosféry. Když se vnější tlak náhle změní, vytvoří se nerovnováha mezi tím, co se děje uvnitř a vně naší hlavy, a to může přispět ke vzniku záchvatu. Záchvaty mohou vyvolat rovněž přechody z chladnějšího do teplejšího počasí a zpět, ke kterým během jara často dochází.

Mezi sezónní spouštěče nebo spouštěče související s počasím patří zejména:

  • Jasné sluneční světlo nebo sluneční záře
  • Silné horko nebo zima
  • Vlhkost nebo suchý vzduch
  • Větrné nebo bouřkové počasí

Identifikace vašich spouštěčů

Nejdůležitějším faktorem v boji proti jarnímu zvýšení migrenózních záchvatů je identifikace vašich osobních spouštěčů. Jakmile budete vědět, co vám záchvaty nejčastěji spouští, budete v lepší pozici. Během přechodu ze zimy do jara je tak podle odborníků zásadní vedení migrenózního deníku. 

Zaznamenávejte si podrobnosti jako je ranní barometrický tlak a jakékoli změny během dne, a poté si poznamenejte, zda se u vás rozvine záchvat migrény, nebo ne. Sledujte jakékoli další jarní specifické stavy, jako je například senná rýma. Využít k tomu můžete buď klasický papírový kalendář nebo speciální mobilní aplikaci.

Snižte expozici alergenů

S existencí alergenů nemůžeme nic udělat, ale je možné snížit vaši expozici těm, o kterých víte, že jsou škodlivé. V práci i doma se můžete:

  • vyhýbat vnějšímu vzduchu, který obsahuje pyl a prach, a to tím, že necháte zavřená okna a dveře a každý měsíc vyměníte filtry v klimatizačních jednotkách nebo v čističce vzduchu;
  • udržovat svůj domov a kancelář v čistotě pravidelným utíráním prachu a vysáváním a častým praním prádla, abyste se zbavili všech částic, které ulpívají na látce;
  • nošením jednorázové obličejové masky v nejhorším období, pokud jste venku, abyste se vyhnuli přímému kontaktu s alergeny (opravdu nezáleží na tom, co si lidé myslí, pokud vám to pomůže snížit frekvenci bolesti hlavy);
  • zeptat se svého lékaře na antihistaminika (léky na alergii).

Další preventivní opatření

Zatímco se na hlučných místech můžete vyhnout sklence červeného vína nebo použít sluchátka proti hluku, počasí se bohužel úplně nevyhnete. Ale mnoho obecných preventivních opatření doporučovaných ke snížení záchvatů migrény je také účinných proti sezónním spouštěčům:

  • Nejdůležitější je dodržování konzistentního rozvrhu. Migrenózní mozek miluje pravidelnost, takže se snažte co nejvíce dodržovat normální rozvrh. Lidé s migrénou by měli sledovat svůj jídelníček, pohyb a spánkové cykly. Péče o tyto aspekty vašeho života vám může pomoci lépe se chránit před sezónními spouštěči.
  • Lidé s citlivostí na světlo, pro které je jarní slunce příliš jasné, se mohou chránit nošením slunečních brýlí, plánováním denního programu tak, aby byli uvnitř během nejjasnějších a nejteplejších období dne, a nošením klobouku se širokou krempou, pokud je nevyhnutelné jít ven.
  • Věnování pozornosti předpovědi počasí je užitečné, i když není spolehlivé a poskytuje pouze náznak toho, co můžete každý den očekávat. Mnoho meteorologických stanic a dostupných aplikací pro chytré telefony nabízí informace, jako je kvalita vzduchu a barometrický tlak, a některé - jako Accuweather - dokonce poskytují informace specifické pro migrénu, které pacientům pomáhají lépe se rozhodovat.
  • Je snadné se dehydratovat, když se nečekaně oteplí. Pijte proto hodně tekutin a jezte ovoce s vysokým obsahem vody, omezte příjem cukru a vyhněte se venkovním aktivitám, když stoupne teplota.
  • Na jaře je více slunečního světla a prodlužují se dny, což může změnit váš spánkový režim. Nekonzistentní spánkový cyklus může vyvolat záchvat migrény, takže se snažte sledovat svůj spánek a ujistěte se, že si dostatečně odpočinete.
  • Užívejte doplňky stravy jako je hořčík a praktikujte každodenní meditaci či relaxaci. Bylo prokázáno, že meditace snižuje frekvenci a intenzitu bolestí hlavy a zlepšuje toleranci vůči bolesti.
  • Domluvte si schůzku s lékařem - specialistou na léčbu migrény (tedy neurologem), abyste prodiskutovali možnosti boje proti vaší jarní migréně. Využít můžete také naši bezplatnou on-line lékařskou poradnu

Zdroj: Migraine Relief Center, American Migraine Foundation