Novinky v léčbě migrény

26.09.2021

Připravili jsme pro vás nejnovější zprávy o možnostech a vývoji léčby migrény. Některé z léčivých přípravků jsou v České republice již k dispozici, jiné jsou ve fázi klinických studií a ještě jiné jsou zatím k dispozici pouze v zahraničí. I tyto přípravky uvádíme, protože jsou znamením naděje. Spolu s vámi věříme, že pro každou osobu s migrénou existuje nebo bude existovat účinná a dobře tolerovaná léčba. Pro podrobnosti a odborná doporučení k jednotlivým přípravkům se obraťte na svého lékaře nebo lékaře specialistu.

Nové CGRP monoklonální protilátky

Vývoj léčebných postupů zaměřených na CGRP (calcitonin gene-related peptide) vyvolal velké nadšení. Čtyři monoklonální protilátky, které cílí na aktivitu CGRP, jsou:

  • Erenumab (Aimovig)
  • Fremanezumab (Ajovy)
  • Galcanezumab (Emgality)
  • Eptinezumab (Vyepti)

Jedná se o měsíční nebo čtvrtletní injekce (první tři protilátky se podívají jako injekce pod kůži a poslední se podává intravenózně). CGRP monoklonální protilátky se používají při prevenci migrény a mají minimální vedlejší účinky.

Novinkou jsou také tablety třídy zvané gepanty. Zaměřují se na blokování receptoru CGRP a slouží pro léčbu akutního záchvatu migrény. V ČR zatím nejsou k dispozici. Mezi gepanty patří:

  • Ubrogepant (Ubrelvy)
  • Rimegepant (Nurtec)

Jednotlivé léčivé přípravky

Erenumab (Aimovig) 

Erenumab je monoklonální protilátka vytvořená tak, aby se navázala na konkrétní cíl, stejně jako všechny monoklonální protilátky. Znamená to, že lék nedoprovází vedlejší účinky jako u jiných perorálních preventivních léků, které se mohou vázat na více cílů.

Aplikuje se injekcí pod kůži pomocí autoinjektoru, u kterého nevidíte jehlu, a stačí jej jen přidržet na kůži a stisknout. Podává se jednou měsíčně.

Na co se používá?

K prevenci epizodické i chronické migrény a snížení frekvence a intenzitě ataků.

Jak rychle zabírá?

Literatura uvádí, že pacient může pociťovat účinnost už během prvního týdne.

Kdo by jej neměl užívat?

Mezi nežádoucí účinky patří zácpa a v některých případech vyvolává přípravek hypertenzi (vysoký krevní tlak) nebo zhoršení stávající hypertenze. Lékaři tak musí být obezřetní u osob s anamnézou těžké zácpy a vysokého krevního tlaku. Další rizikovou skupinou jsou pacienti s Raynaudovým syndromem. Jedná se o onemocnění, při kterém se zužují krevní cévy v prstech na rukou a nohou a následkem je nedostatečné prokrvení. Končetiny jsou potom studené a modrají. Léčba erenumabem může tento stav zhoršit.

Přípravku se musí vyhnout také těhotné a kojící ženy a ty, které se snaží otěhotnět. Výzkum zatím neprokázal škodlivost přípravku v tomto období, ale opatrnost je v takových případech vždy na místě.

Fremanezumab (Ajovy)

Fremanezumab je monoklonální protilátka používaná k prevenci epizodické a chronické migrény. Je zacílená spíše na samotnou molekulu než na receptor. Fremanezumab působí jako druh houby, která odstraňuje přebytečný CGRP a odstraňuje a/nebo omezuje problémy způsobené nadměrným CGRP v těle.

Na co se používá?

Přípravek se používá k prevenci epizodické a chronické migrény. Pacient si ho aplikuje sám injekčně nebo pomocí autoinjektoru jednou měsíčně nebo ve třech dávkách jednou za tři měsíce.

Jak rychle zabírá?

Literatura uvádí účinnost přípravku již během prvního týdne.

Kdo by jej neměl užívat?

Lidé s migrénou, kteří mají zároveň cévní onemocnění a zejména pacienti s Raynaudovým syndromem. Lékaři tak musí být obezřetní u pacientů s jakýmikoliv cévními chorobami spojenými se zúžením cév. Přípravku by se měly vyhnout těhotné ženy, a ty které se snaží otěhotnět. Odborníci doporučují vysadit léčbu CGRP minimálně dva měsíce před snahou otěhotnět.

Galcanezumab (Emgality) 

Galcanezumab je monoklonální protilátka zacílená na samotnou molekulu CGRP. Působí podobně jako fremanezumab, tedy jako houba, která vstřebá přebytečný CGRP. Podává se jednou měsíčně injekcí s autoinjektorem. Při prvním podání dvou injekcí se aplikuje vyšší dávka a následuje jedna injekce měsíčně.

Na co se používá?

Přípravek se používá k prevenci epizodické i chronické migrény. Specifické je, že galcanezumab je schválený i pro prevenci epizodických klastrových bolestí hlavy.

Jak rychle účinkuje?

Literatura uvádí účinnost již během několika dní.

Kdo by jej neměl užívat?

Pacienti se závažným vaskulárním onemocněním jako je zúžení cév a Raynaudův syndrom. Obecně lze říci, že je lék dobře snášen bez závažných nežádoucích účinků. Stejně jako u ostatních přípravků není doporučováno jeho užívání během těhotenství, snahy o početí nebo kojení.

Eptinezumab (Vyepti) 

Jedná se nejnovější dostupnou monoklonální protilátku zaměřenou na CGPR. Podává se jednou za tři měsíce infúzně. Aplikace infúze trvá přibližně jednu hodinu.

Na co se používá?

Přípravek se používá k prevenci epizodické a chronické migrény.

Jak rychle zabírá?

Bylo prokázáno, že účinkuje již první den po podání. Proto se může používat i k akutní léčbě.

Kdo by jej neměl užívat?

Přípravek má stejné kontraindikace jako další monoklonální protilátky. Užívat by jej neměli pacienti trpící cévním onemocněním, Raynaudovým syndromem a těhotné či kojící ženy.

Další přípravky jsou v procesu klinických zkoušek nebo registračního řízení, nemají zatím v ČR schválenou cenu a úhradu ze zdravotního pojištění.

Ubrogepant (Ubrelvy) 

Ubrogepant je lék s malou molekulou, který je zaměřen na receptor CGRP. Blokuje vazbu CGRP na receptor a zabraňuje tak jeho aktivaci. Užívá se ústně. 

Na co se používá?

Přípravek se používá k akutní léčbě záchvatů migrény.

Jak rychle účinkuje?

Účinek se dostavuje do 30-60 minut po podání. Obvykle se podává v jedné dávce. Pokud se účinek nedostaví, je možné dávku jednou opakovat.

Kdo by jej neměl užívat?

Platí stejné kontraindikace jako u monoklonálních protilátek. Specialisté na bolesti hlavy jsou opatrní u pacientů, kteří mají závažné cévní onemocnění (např. cerebrovaskulární onemocnění nebo onemocnění koronárních tepen). Nedoporučuje se rovněž užívání v těhotenství a v době kojení. 

Rimegepant (Nurtec) 

Jedná se o lék s malou molekulou zaměřený na receptor CGRP. Blokuje vazbu na receptor a zabraňuje tak jeho aktivaci. Podává se ve formě tablety rozpustné v ústech.

Na co se používá?

Přípravek se používá pro akutní léčbu záchvatů migrény.

Jak rychle zabírá?

Úleva může přijít do 30-60 minut. Obvykle poskytuje výraznou úlevu do dvou hodin. Užívá se jednorázově a dávka se neopakuje.

Kdo by jej neměl užívat?

Platí stejné kontraindikace jako u ostatních léků s malou molekulou CGRP. Nedoporučuje se pro těhotné nebo kojící ženy, pacienty s cévním onemocněním, zejména pokud se jedná o zúžení cév jako je Raynaudův syndrom.

Lasmiditan (Reyvow)

Lasmiditan se používá k léčbě akutních záchvatů migrény. Funguje na podobném principu jako triptany, ale je zaměřený na jeden specifický typ serotoninového receptoru. Jedná se o alternativu triptanů vhodnou např. pro pacienty s cévním či srdečním onemocněním; je totiž bez potenciálních vedlejších vaskulárních účinků.

Na co se přípravek používá?

K akutní léčbě záchvatů migrény.

Jak rychle zabírá?

Literatura uvádí, že by mělo dojít ke snížení bolesti do 2 hodin od podání léku.

Kdo by jej neměl užívat?

Lasmiditan může způsobovat silné závratě a z toho důvodu se nedoporučuje řízení motorových vozidel během 8 hodin od podání léku. 

Náramek Nerivio

Nerivio se používá k akutní léčbě záchvatů migrény. Je to zařízení, které se upevní na horní část paže, a ovládá se pomocí chytrého telefonu. Náramek používá elektrické signály k uklidnění neuronů během záchvatu migrény. V podstatě může rušit bolestivé signály komunikované do mozku. Pacient řídí léčbu pomocí mobilní aplikace. 

Jak rychle zabírá?

Délka jedné terapie trvá 45 minut. Na konci by měli pacienti pocítit úlevu.

Jaké jsou vedlejší účinky?

Zaznamenány byly pocity tepla, dočasná necitlivost paže nebo ruky, svalové křeče, svědění nebo brnění a mírná bolest v pažích, ramenou nebo krku.

Kdo by jej neměl používat?

Zařízení by neměly používat osoby se srdečním selháním, závažným srdečním nebo cerebrovaskulárním onemocněním nebo nesledovanou epilepsií. Neměly by ho používat žádné osoby s aktivními zdravotními implantáty (např. kardiostimulátor).

Zdroj: Migraine Again