Preventivní léčba migrény

07.08.2023

Preventivní (někdy též nazývaná profylaktická) léčba migrény se zaměřuje na snížení frekvence, závažnosti nebo intenzity záchvatů u osob se čtyřmi a více záchvaty migrény za měsíc. Preventivní léky mohou také pomoci, aby byla akutní léčba efektivnější. I přesto, že je léčba akutních záchvatů migrény nezbytnou součástí života osob s migrénou, může vést k bolesti hlavy z nadměrného užívání léků, pokud se užívají příliš často.

K prevenci záchvatů migrény se užívají různé léky (známé také jako profylaktika), a to zpravidla každý den. Většina aktuálně dostupných léků je primárně určena pro léčbu jiných onemocnění, například vysokého krevního tlaku, deprese, problémů se spánkem a dalších. Pokud se tedy kromě migrény potýkáte i s dalšími zdravotními problémy, může pro vás být profylaktická léčba velmi prospěšná. Všechny aktuálně používané preventivní léky byly klinicky testovány a jsou pro preventivní léčbu migrény prokazatelně účinné. Dávky určené pro prevenci záchvatů migrény jsou ve srovnání s léčbou stavu, k němuž byl lék původně určen, obvykle velmi nízké.  

K tomu, abyste zjistili, co je konkrétně pro vás nejlepší, je často zapotřebí vyzkoušet několik různých léků, a také zvážit všechny další zdravotní potíže. Ačkoliv se to může zdát velmi frustrující, mějte na paměti, že ne všichni lidé s migrénou jsou stejní. Co funguje na jednoho, nemusí fungovat na druhého, a opačně. Může trvat 2-3 měsíce, než zaznamenáte snížení frekvence nebo závažnosti záchvatů. Možná budete potřebovat léčbu po dobu 6-12 měsíců nebo déle. Rozhodně je ale důležité zůstat optimistický, sledovat své záchvaty a nežádoucí účinky a dodržovat předepsanou léčbu.

Nejčastěji užívané léky na prevenci migrény

ANTIEPILEPTIKA

Antikonvulziva nebo také antiepileptika jsou léky, které pomáhají léčit epileptické záchvaty a předcházet jim zpomalením nervových signálů v mozku, u těchto léků se však také prokázal pozitivní vliv na migrenózní stavy. Jako nežádoucí účinek užívání antiepileptik se může projevit brnění či mravenčení kůže, závratě, únava, ospalost, deprese, nevolnost a snížení/zvýšení tělesné hmotnosti (v závislosti na typu podaného léku). U některých osob může dojít k výskytu kognitivních poruch jako je porucha soustředění a potíže s hledáním vhodných slov.

V ČR jsou pro profylaxi migrény registrovány pouze topiramát (Topilex, Topimark atd.) a valproát (Convulex, Orfiril, Depakine Chrono atd.).

ANTIDEPRESIVA

I tento druh léků může některým osobám výrazně snížit frekvenci nebo intenzitu záchvatů migrény. Užívání antidepresiv může významně pomoci osobám s přidruženými obtížemi jako je deprese, úzkost a poruchy spánku. Z nežádoucích účinků můžeme pozorovat únavu a ospalost, sucho v ústech, zácpu, bušení srdce, rozmazané vidění, přibývání na váze a sexuální poruchy.

V ČR se pro prevenci migrény používají tzv. tricyklická antidepresiva, nejčastěji pak amitriptylin.

BETABLOKÁTORY 

Betablokátory jsou léky určené na snížení krevního tlaku a srdeční frekvence a jsou nejčastěji předepisovanými léky pro profylaxi migrény. Nežádoucími účinky betablokátorů jsou zejména snížení krevního tlaku a srdeční frekvence, prekolapsové stavy, únava, deprese a sexuální dysfunkce.

Nejčastěji předepisovaným betablokátorem pro prevenci migrény je metoprolol (Betaloc, Bloxazoc atd.).

BLOKÁTORY VÁPNÍKOVÝCH KANÁLŮ

Lze je kombinovat s antidepresivy a hodí se zejména u osob s nízkým krevním tlakem a s kontraindikací na betablokátory. Mezi nežádoucí účinky patří snížení krevního tlaku, zácpa a zadržování tekutin.

Z této skupiny léků se můžete setkat s verapamilem (Isoptin, Lekoptin atd.) nebo cinarizinem (Cinarizin, Stugeron).

BOTULOTOXIN TYPU A

Tento typ léčby se používá u chronické migrény a zkouší se i u tzv. cluster headache. Botulotoxin typu A se aplikuje do svalů čela, spánků, šíje a krku, a to na přesně stanovená místa. Nejčastějšími vedlejšími účinky je bolest v místě vpichu, pokles víčka, svalová slabost a bolest v krku. V ČR není tato léčba hrazena zdravotní pojišťovnou. 

CGRP MONOKLONÁLNÍ PROTILÁTKY

Jde o první léčiva vyvinutá speciálně pro prevenci migrény. Terapie CGRP monoklonálními protilátkami, v České republice spíše známá jako tzv. biologická léčba, probíhá formou aplikace injekcí či infuzí, a to v pravidelně stanovených intervalech. Léčba je ze zdravotního pojištění hrazena pouze osobám splňujícím stanovená indikační kritéria a je k dispozici pouze ve specializovaných centrech pro bolesti hlavy. Více o biologické léčbě v našem článku.


Zdroje: The Migraine Trust, Heathline, Czech Headache Society, American Migraine Foundation, Státní ústav pro kontrolu léčiv 

Další články o migréně