Status migrenosus aneb přetrvávající záchvat migrény

04.10.2023

Připadá vám, že vaše záchvaty migrény trvají podezřele dlouho? Standardní léčba nepomáhá a už nevíte, jak si pomoci? Dost možná se potýkáte se stavem nazývaným status migrenosus. V následujícím článku se pokusíme tuto komplikaci migrény blíže představit.

U většiny lidí potýkajících se s migrénou trvá záchvat přibližně 4-5 hodin. Někteří lidé však udávají, že jejich záchvaty trvají nepřetržitě i déle než 72 hodin, v některých případech dokonce i několik týdnů. Tyto neustále trvající epizody migrény jsou označovány jako status migrenosus, případně nezvladatelná migréna. Právě délka záchvatu odlišuje status migrenosus od migrény epizodické, chronické či běžné bolesti hlavy.

Příznaky

Příznaky jsou často stejné jako u klasického záchvatu migrény:

Stanovení diagnózy a léčba

Pokud bolest hlavy přetrvává déle než 72 hodin, je třeba vyhledat odbornou pomoc. Lékař by měl prověřit předchozí diagnózy, anamnézu a příznaky, aby vyloučil možnost jiných typů bolestí hlavy jako jsou např.:

Dále by měl lékař také zjistit, zda se nejedná o závažnější stav, např. o mrtvici. Mezi nebezpečné příznaky patří:

Status migrenosus se nejčastěji léčí akutně podanou medikací, obvykle prostřednictvím kapačky, ať už na pohotovosti nebo jiném oddělení nemocnice. I přesto, že je léčba u každého pacienta individuální, pravděpodobně se bude jednat o kombinaci následujících složek:

Prevence

Nejlepším způsobem, jak snížit riziko záchvatů typu status migrenosus, je zahájit léčbu ihned při prvních příznacích záchvatu. Rozpoznání tzv. prodromů (čili příznaků před samotným vznikem záchvatu) vám může pomoci v určení správného okamžiku pro užití léků proti akutní bolesti.  Čím dříve začnete záchvat řešit, tím větší je pravděpodobnost, že ho zastavíte hned v počátcích, a zamezíte tomu, aby se vymknul kontrole a působil další problémy.

V rámci prevence je také důležité identifikovat faktory, které mohou ke vzniku záchvatu přispívat. Spouštěcími faktory, respektive kombinací spouštěčů, mohou být:

  • změny v medikaci,

  • vynechání jídla či nevhodné stravovací návyky,

  • nepravidelný či nedostatečný spánek,

  • nedostatek pohybu,

  • stres atd.

Doporučení

Nezapomínejte, že záchvaty migrény nejsou vaší chybou. Jedná se o velmi spontánní situaci, a mohou přijít i přes přísné dodržování režimu a všemožných doporučení, a bohužel i při následování léčebného postupu. Léčba a prevence záchvatů migrény jakéhokoliv typu vyžaduje společné úsilí vás a vašeho lékaře. 


Zdroje: American Migraine Foundation, Migraine Again

Další články o migréně