Program péče o migrénu

Týden první

Den první:

Představujeme vám program péče o sebe a migrénu. Každý den v měsíci vám nabídneme jednu zásadu vycházející ze správné praxe v léčbě tohoto onemocnění. Program je sestaven dle vědecky ověřených poznatků.

Věříme, že vám program přinese užitek, a posune vás v léčbě vaši migrény zase o kus dál. Samozřejmě to však není možné garantovat. Program berte jako příležitost k systematickému zaměření se na svou migrénu, a to den za dnem.

Některé zásady jsou vhodné pro osoby, které získaly diagnózu migréna teprve nedávno, jiné jsou zase určené spíše lidem, kteří se s touto nemocí potýkají celá léta. Snažili jsme se vyhovět pokud možno co nejširšímu okruhu zájemců.


Den druhý: Pravidelně navštěvujte svého lékaře

Může to znít banálně, ale než zahájíte jakoukoli formu léčby, musíte si být jistí, že jste léčeni správným způsobem, a že tato léčba odpovídá vaši diagnóze. Pokud máte pravidelné bolesti hlavy, nebo jiné příznaky, u kterých máte podezření na migrénu, je důležité navštívit lékaře a nechat se správně diagnostikovat. 

Důvod, proč zdůrazňujeme tuto zásadu, je nabíledni: Dle výzkumů asi 60 % osob, které by potřebovaly pomoci se svými potížemi, lékaře vůbec navštěvuje! Stanovení správné diagnózy a pravidelný monitoring migrény má však v léčbě zásadní význam. 


Den třetí: Certifikovaná centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy

Většina lidí s migrénou, kteří žádají o radu lékaře, je ošetřována svým praktickým lékařem. Pokud však na léčbu nereagujete dobře, nebo pokud vaše záchvaty špatně zvládáte, může být zapotřebí specializovanější postup. Mezi důvody, pro něž můžete potřebovat péči specializovaného centra, patří: pochybnosti o diagnóze migrény, podezření na vzácnější formu migrény, přítomnost jiných bolestí hlavy mimo migrénu, nefunkční léčba a zvyšování frekvence a závažnosti záchvatů.

Níže najdete kompletní seznam certifikovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy v České republice.


Den čtvrtý: Užívání léků při zvracení

Někteří lidé s migrénou zažívají časté zvracení, a je proto pro ně obtížné užívat léky perorálně. Pro takové osoby naštěstí existují i jiné způsoby, jak akutní léky na migrenózní záchvaty užívat: ve formě čípků, injekčně či jako nosní sprej.

Konkrétní přípravky: Rosemig nosní spray, Imigran (injekce 6 mg), Indometacin (čípky). Existuje také Rosemig Sprintab (tabl. 50 a 100 mg), který působí rychleji než ostatní triptany, je tedy možné, že zapůsobí dříve, než dojde ke zvracení. Přímo proti nevolnosti a zvracení je potom určena léčba těmito přípravky: Degan, Cearucal, Paspertin, Prepulsid či Torecan. Seznam léčiv není vyčerpávající. Další naleznete zde. Užívání jakýchkoliv z uvedených přípravků konzultujte se svým lékařem.


Den pátý: Vyhýbejte se potravinovým spouštěčům

Podle Národní nadace pro bolest hlavy (National Headache Foundation) mohou být záchvaty migrény spouštěny některými potravinami. Mezi ty nejčastější patří:

  • Umělé přísady jako aspartam (např. dietní nápoje), glutaman sodný (např. sójová omáčka), dusičnany (např. zpracovaná masa), siřičitany (např. červené víno) a kvasnicový extrakt (např. instantní polévka)
  • Alkohol (např. červené víno, pivo, tvrdý alkohol)
  • Produkty obsahující kofein
  • Některé mléčné výrobky (např. zrající sýry, jogurty, zakysaná smetana, podmáslí)
  • Uzené, nakládané a solené maso a ryby
  • Některé čerstvé ovoce (např. citrusy, banány, sušené ovoce)
  • Fazole, ořechy a sója
  • Určité druhy zeleniny (cibule, česnek, rajčata)

Chcete-li identifikovat své osobní potravinové spouštěče, veďte si deník nebo použijte mobilní aplikaci pro bolesti hlavy. Ne každý to má totiž stejně.

Spouštěče mohou být také tzv. aditivní, což znamená, že konkrétní potravina může spustit záchvat pouze tehdy, když jste současně vystaveni jiným spouštěčům (například špatnému spánku nebo stresu).

Jakmile budete mít jasnější představu o svých potravinových spouštěčích, můžete se jim vyhnout. Není však třeba vyhýbat se všem!


Den šestý: Zásady preventivní léčby

Pokud máte alespoň čtyři záchvaty migrény za měsíc, můžete se svým lékařem zkonzultovat možnosti tzv. profylaktické léčby. Než se však preventivní účinek léku projeví, může to trvat až tři měsíce. Nezoufejte tedy, pokud lék nezmírnil vaše potíže ihned. Neznamená to, že lék nepracuje správně, ale že mu musíte dát nějaký čas. Pokud jste do té doby užívali příliš mnoho léků proti bolesti, bude mít následná preventivní léčba složitější a déletrvající nástup.

Seznam osvědčených profylaktických léků naleznete zde.


Den sedmý: Záchvat migrény může spustit napětí v čelisti

Snad to zní poněkud zvláštně, ale dle výzkumů může migrénu spouštět časté skřípání zubů, případně svírání čelisti. Nejprve se v důsledku sevření spustí zejména tenzní bolest hlavy a potom i migréna. Ke skřípání zubů či svírání čelisti může docházet v noci během spánku, případně pak v průběhu dne z důvodu stresu. Pokud je vaše čelist v nesprávné poloze, musí svaly, které používáte k jejímu pohybu, pracovat namáhavěji a mohou tak být unavené. To může vést ke svalové křeči a následně k bolestem hlavy.

Odborníci se shodují na řešení, které představuje speciální vložka či dlaha, jež se vkládá mezi zuby, a to především na noc. Pokud je skřípání zuby spojeno se stresem či psychickými obtížemi, jsou doporučována uvolňovací cvičení.


Zdroj: The Migraine Trust, Czech Headache Society, American Migraine Foundation, Migraine Again

II. týden programu