Miluji osobu trpící migrénou

02.03.2021

Lidé s migrénou a jejich nejbližší jsou společně propojení jako "hlava a tělo". Potřebují se a bez vzájemného pochopení a respektu trpí. Stejně, jako svoji diagnózu objevuje pacient a učí se s ní žít, tak život jako na horské dráze začíná žít jeho i jeho partner. Ale každý zkušený "milovník poutí" vám potvrdí, že ten, kdo zvládne první jízdu, jede už další s větším klidem.

"Když mi lékaři diagnostikovali chronickou migrénu, byla to zkouška našeho vztahu. Dodnes nevím, co bych dělal bez partnerčiny podpory. Museli jsme společně najít nový životní rytmus, začít otevřeně komunikovat a sebevzdělávat se." Petr 

To jsou slova mnoha pacientů, kteří mají partnerskou zkoušku už za sebou. A je jedno, jestli jste partner, rodič, dítě, přítel nebo příbuzný. Určitě nám dáte za pravdu, že tahle cesta nikdy nekončí. Proto si pojďme říct pár tipů, rad a otevřených názorů, jak život s migrénou společně zvládat, tak, aby vás těšil.

Neberte si nic osobně a důvěřujte

"Už jsme skoro vyrazili na výlet a mé ženě se náhle spustil záchvat. (...) Má žena leží, je jí zle. Nemůžu jí nijak pomoct. Jen být s ní. Dnes nikam nepůjdeme a já přemýšlím, o co dnes musela přijít..." Josef

Pamatujte, že když žijete s osobou trpící migrénou, nebudete mít často vaše plány pod kontrolou. Jako pečující osoba musíte přijmout fakt, že některé věci neovlivníte. Migrenózní záchvaty vašeho milovaného se můžou vyskytovat bez ohledu na to, jak dobře funguje preventivní léčba. Snažte se tento fakt nebrat osobně a buďte trpěliví. Důležitější než plán, je skutečnost, že jste tu pro svého nemocného partnera.

Děkujte si navzájem

"Tys mě držela celou noc v náruči, i když jsem blinkal. Já si to pomatuju, mami, děkuju. (...) Já děkuju tobě, že jsi to zase zvládl. Nandali jsme jí to spolu!" Kubík a Marie

Děkování není klišé, pokud ho používáte ve správnou chvíli. Zkuste si po odeznění záchvatu vzájemně poděkovat. Vytváříte si spolu silné pouto porozumění a důvěry. Díky důvěře jste schopni s nemocí lépe pracovat. Znáte intenzitu bolesti, okamžik, kdy zafungoval lék, co bylo spouštěčem dnešního záchvatu a spoustu jiných faktorů, díky kterým další záchvat zvládnete lépe.

Ptejte se - partnera i odborníků

"Hned při první návštěvě měla lékařka jasno - migréna. Měl jsem diagnózu, léky a hlavně odpověď. Byl jsem jako Fénix zrozený z popela." Lukáš

Ptejte se osoby trpící migrénou a průběžně jí naslouchejte. Pamatujte na to, že sami pacienti se ve své nemoci orientují postupně a jejich pocity i poznatky se proměňují. Ptejte se odborníků, zajímejte se a čtěte. Vědecké poznatky o léčbě migrény se neustále vyvíjí a mohou zásadně změnit kvalitu vašeho partnerského života.

Vneste do života řád

"Byla doba, kdy jsem záchvat migrény viděla za každým plachým pohledem mého syna. Dostali jsme se do začarovaného kruhu. Teď vím, že jediné, co funguje, je režim a ne strach." Linda

Zatím jsem psali hlavně o emocích, empatii a pochopení. Ale pro vaše milované trpící migrénou je velmi důležitý řád. Dostatek spánku, odpočinku, pohybu, jídla a pití. U dospělého je těžké dělat drába, ale děti trpící migrénou ho potřebují. Hlídejte své milované, ale nestresujte je dalším záchvatem.

U dětí je zásadní informovat školu, trenéra i rodiče kamarádů o diagnóze, průběhu záchvatů a možných komplikacích. Všichni snáz pochopí nečekané absence, vyjdou vám vstříc a vy získáte dalšího partnera v nesnázích.

Jste v první linii, naučte se přijímat ocenění i odcházet

"Někdy si při záchvatu lezeme na nervy. Jindy už na to nemám a odejdu si číst." Pavel

To, že netrpíte záchvaty migrény neznamená, že netrpíte. Jste vojáci v první linii a všechny střely míří na vás. Přijímejte pochvaly, nechte se obdivovat za empatii, ale naučte se říkat ne. A když budete v úzkých, řekněte si o pomoc vy. Terapii potřebuje nemocný, stejně jako pečovatel.

Být pečujícím pro osoby s migrénou není snadný úkol. A jestli máte někdy pocit, že je to nevděčná práce, pamatujte si jediné: Pro vaše blízké jste nejdůležitější osoba na světě a vaše láska a péče je životadárná.


Autorka článku: Marie Sobotková