Program péče o migrénu

Týden třetí

Den patnáctý:

Začínáme třetí týden programu, který jsme pro vás sestavili v rámci organizace Migréna-help. Jde o program péče o sebe a migrénu. Každý den v měsíci vám nabízíme jednu zásadu vycházející ze správné praxe v léčbě tohoto onemocnění. Program je sestaven dle vědecky ověřených poznatků.

Věříme, že vám program přinese užitek, a posune vás v léčbě vaši migrény zase o kus dál. Samozřejmě to však není možné garantovat. Program berte jako příležitost k systematickému zaměření se na svou migrénu, a to den za dnem.

Některé zásady jsou vhodné pro osoby, které získaly diagnózu migréna teprve nedávno, jiné jsou zase určené spíše lidem, kteří se s touto nemocí potýkají celá léta. Snažili jsme se vyhovět pokud možno co nejširšímu okruhu zájemců.


Den šestnáctý: Míváte záchvaty více jak patnáct dní v měsíci?

U pacientů, kteří trpí migrénou dlouhodobě, tedy po mnoho let, může dojít ke značnému zvýšení frekvence migrenózních záchvatů. Záchvaty jsou potom tak časté, že mnohdy překračují hranici více než patnácti dní v měsíci. Tento stav klasifikuje Mezinárodní společnost pro bolest hlavy (The International Headache Society) jako chronickou migrénu.

Každoročně dochází u přibližně 3,5 % pacientů s epizodickou migrénou k progresi v migrénu chronickou. Dobrou zprávou však je, že u přibližně stejného počtu osob dojde k procesu opačnému: k přechodu z chronické na migrénu epizodickou.

Dopad chronické migrény může být velmi zneschopňující. Pokud tedy zažíváte po dobu více než poloviny měsíce bolesti hlavy, můžete trpět tímto typem migrény, a měli byste navštívit neurologa. Neurolog by vám měl nabídnout širší škálu léčby, která pomůže zmírnit vaše příznaky, a zvýšit kvalitu vašeho života.

Jaký je rozdíl mezi chronickou migrénou a bolestí hlavy z nadužívání léků (Medication Overuse Headache)? 

Pokud člověk zažívá více jak patnáct migrenózních záchvatů v měsíci, trpí na chronickou migrénu. K bolesti hlavy z nadužívání léků se potom pojí tři důležité aspekty: 1. léky na migrénu (tedy například triptany) jsou časem méně účinné; 2. nadužívání způsobuje tupou, přetrvávající bolest hlavy mezi jednotlivými záchvaty migrény; 3. nadužívání může způsobit zhoršení migrény ve smyslu častějších záchvatů. Chronická migréna a bolesti hlavy z nadužívání léků se mohou také objevit paralelně. 

Z průzkumů vyplývá, že se řadě osob s migrénou v důsledku stresu vyplynuvšího z koronavirové pandemie zhoršila jejich migréna. Pokud mezi ně patříte, zde najdete pomocníka:


Den sedmnáctý: Vytvořte si podpůrnou síť I.

Migréna je onemocnění, kterým by nikdo neměl procházet sám. Proto je nezbytné, abyste si vybudovali podpůrnou síť lidí, kteří vám mohou během záchvatu nejen pomoci, ale také se vcítit do vaší situace.

1. Mluvte se svými přáteli a rodinou o své migréně

Vaši přátelé a členové rodiny mohou představovat skvělé zdroje, které vám pomohou vyrovnat se s migrénou. Ze zkušeností však bohužel vyplývá, že lidé s migrénou svým přátelům a rodině o své nemoci běžně neříkají, protože mají pocit, že se setkají s nepochopením. Migréna-help vás však chce povzbudit k tomu, abyste si migrénu nenechávali pro sebe, a sdělili vašemu okolí, čím procházíte. 

2. Udržujte dobrý vztah se svým lékařem
Mezi vámi a vaším lékařem by měl panovat dobrý vztah, protože žít s migrénou znamená trávit s ním spoustu času. Váš lékař by měl naslouchat vašim obavám a poskytovat vám léčbu, na které se oba shodnete. Pokud nejste se svým lékařem spokojená/spokojený, nebojte se jej změnit. "Když jsem cítila, že mě můj lékař neposlouchá, našla jsem si nového. A teď jsem spokojená." svěřila se jedna z pacientek. Pamatujte, že si od vašeho lékaře zasloužíte péči i porozumění. 

Den osmnáctý: Vytvořte si podpůrnou síť II.

3. Zůstaňte aktivní ve svém stávajícím společenství

Nic není horšího, než když vám migréna bere čas s rodinou, přáteli nebo čas na vaše koníčky. Pokud vám to zdraví jenom trochu dovolí, zkuste se tomu vyvarovat. Jinak se vystavujete nebezpečí deprese, úzkosti a izolace od vašeho společenství. Nedovolte, aby vám migréna vzala tyto životně důležité aspekty života!

4. Připojte se k online svépomocné skupině

Zejména ve dnech, kdy není možné vyjít kvůli migréně z domu, můžete najít pomoc na internetu, a to například v rámci facebookových skupin zaměřených na toto onemocnění. Najděte si však takovou, která je dobře moderovaná, a která podporuje zdravý dialog a zprostředkovává vědecky podložené informace. Skupiny, které nejsou založeny na těchto zásadách, vám mohou naopak uškodit. Připojit se můžete například ke skupině Migréna-help.

5. Připojte se ke svépomocné skupině - online i osobní setkávání

Pokud máte zájem setkávát se s ostatními lidmi s migrénou a sdílet s nimi svoje zkušenosti, tipy a triky, můžete využít například náš online kruh sdílení

Nic však nenahradí osobní setkání. Připojte se tedy ke hnutí Migréna-help, staňte se jeho členy a připojte se do kruhů sdílení! 


Den devatenáctý: Pokud jste těhotná

Migréna se během těhotenství často zlepšuje, což je způsobeno zvýšenými hladinami přirozených hormonů zmírňujících bolest (endorfinů). Úleva od záchvatů může trvat po celou dobu těhotenství, ale jak se hladiny hormonů po porodu znovu usadí, záchvaty se často vrací. Migréna se ale nezlepší u každé ženy a v každém období těhotenství - obzvláště v prvních týdnech těhotenství si často zachovává svůj původní ráz. U některých žen může také migréna zůstat nezměněna, zřídka se i zhoršuje.

Studie ukazují, že pokud jde o migrénu bez aury, ta se zlepšuje po prvních třech měsících těhotenství, a to asi u 60-70 % žen. Co se týká migrény s aurou, u té je vyšší pravděpodobnost, že budete mít i nadále ataky i během těhotenství.

Pokud tedy plánujete potomka, poraďte se se svým lékařem o léčbě migrény před a během těhotenství, po porodu a během kojení. Během těhotenství a kojení pak preferujte nefarmakologickou léčebnou strategii. Pokud to nejde jinak, platí obecné pravidlo: usilujte o co nejnižší účinnou dávku léků a o co nejkratší dobu léčby.

Většina důkazů o bezpečnosti léků v těhotenství není dostatečně relevantní, protože léky nemohou být z etických důvodů testovány na těhotných nebo kojících ženách. 


Den dvacátý: Bolí vás "vlasy" nebo každé ťuknutí o roh stolu?

Může jít o alodynii, poměrně častý, ale přehlížený vedlejší projev migrény. Jde o stav, kdy podněty, které za normálních okolností nezpůsobují bolest, bolest způsobují; a který může, ale také nemusí vymizet, když ustoupí samotný záchvat migrény. Bolet může kartáčování vlasů, stejně jako mytí obličeje, položení hlavy na polštář nebo jemné klepnutí o zápěstí. Alodynie nemusí být cítit jen v oblasti hlavy, ale také po celém těle. Někteří lidé s migrénou mluví o tom, jako by měli spáleniny po celém těle.

Riziko výskytu alodynie zvyšuje vysoká četnost a závažnost záchvatů migrény. Samotná přítomnost alodynie zároveň také říká mnoho o vaší migréně. "Přítomnost alodynie ukazuje závažnost migrény," říká specialista David Dodick, "zvyšuje se také pravděpodobnost, že záchvaty budou pokračovat a dojde ke zvýšení jejich počtu."

Co s tím? 
V případě, že se u vás projevuje tento symptom, poraďte se se svým lékařem o možnostech preventivní léčby, která pomůže udržet záchvaty migrény i alodynii na uzdě. Neignorujte tyto příznaky: Čím déle je alodynie neošetřena, tím větší je riziko vzniku chronické migrény. Zaznamenávání záchvatů do tzv. migrenózního deníku vám pomůže mít jasno v v jejich přesném počtu.

Den dvacátý první: Jak cestovat s migrénou I.

1. Dělejte si přestávky
V průběhu cesty si dělejte pravidelné přestávky: protáhněte se, zdřímněte si, prostě si odpočiňte od všeho hluku či spěchajících cestujících. Můžete také provést krátkou meditaci či dýchací cvičení, což může být úplným balzámem proti stresu, častému spouštěči záchvatů. Pravidelné přestávky pomáhají předejít záchvatům migrény.

2. Dodržujte spánkový režim i při cestování

Blíží se období dovolených a cestování z místa na místo. V důsledku cestování se často objevují záchvaty migrény. Jak tomu zabránit?

3. Dělejte si přestávky
V průběhu cesty si dělejte pravidelné přestávky: protáhněte se, zdřímněte si, prostě si odpočiňte od všeho hluku či spěchajících cestujících. Můžete také provést krátkou meditaci či dýchací cvičení, což může být úplným balzámem proti stresu, častému spouštěči záchvatů. Pravidelné přestávky pomáhají předejít záchvatům migrény.


4. Dodržujte spánkový režim i při cestování

Přibalte si sebou do auta či do letadla cestovní polštářek, který poskytuje podporu krku při krátkém "šlofíku", a také špunty do uší a masku na oči, které omezují hluk a světlo. Jakmile dorazíte na místo určení, navažte co nejdříve na váš spánkový režim. Nemůžete-li usnout, zkuste relaxační cvičení.


Den dvacátý druhý: Jak cestovat s migrénou II.

Blíží se období dovolených a cestování z místa na místo. V důsledku cestování se často objevují záchvaty migrény. Jak tomu zabránit?

5. Zabalte si s sebou "záchrannou soupravu"

Než se vydáte na cestu, ujistěte se, že s sebou máte základní náležitosti, které potřebujete k tomu, abyste se vyrovnali se záchvatem migrény. Zabalte všechny potřebné léky, a to přímo do příručního zavazadla, nikoliv do zavazadla v zavazadlovém prostoru. Přibalte také například esenciální oleje z levandule či máty, které můžete pravidelně inhalovat pro zmírnění migrenózních příznaků, a také malé občerstvení, abyste předešli hladu, častému spouštěči záchvatů.

6. Používejte sluneční brýle

U osob s migrénou je běžná citlivost na světlo. Při cestování dopravními prostředky si proto zvolte místo s menším množstvím oken nebo se pokuste vytvořit stín pomocí závěsů. Pro eliminaci ostrých slunečních paprsků nebo jasného umělého světla v interiérech se vám mohou také hodit sluneční brýle.

7. Buďte k sobě laskaví

Když jste na cestách a daleko od pohodlí domova, není vždy možné dodržovat zmiňované zásady. Často však stojíme v cestě sobě samotným, když trváme na dodržení naplánovaného itineráře. Dovolte si přestat řídit, pokud nemůžete dál, i když nestihnete všechno, co jste si naplánovali. Buďte k sobě laskaví.


Zdroj: American Migraine Foundation, Migraine World Summit, Migréna-help, Migraine Again

IV. týden programu