Základní informace o migréně

Stejně jako u dospělých je migréna rozšířená i mezi dětmi a mladými lidmi. Zde naleznete informace o migréně u dětí a mladých lidí, a to ve formě praktického průvodce pro rodiče i jiné pečující. Dozvíte se v něm, jak správně pečovat o dítě či dospívajícího, který trpí migrénou. Průvodce bude doplňován postupně.

2 000 let historie migrény - tak dlouhé období zkoumala Katherine Foxhall, autorka knihy Migraine: A History, která je považována za jednu z nejrozsáhlejších a nejkvalitnějších publikací o historii migrény. V České republice lze knihu sehnat pouze v anglickém originále. Pojďme se v tomto článku podívat na několik zajímavostí, které kniha odhaluje.

Migréna je závažné neurologické onemocnění, které má významný dopad na kvalitu života. V přiloženém materiálu najdete základní informace, které vám pomohou pochopit, co se při migréně děje, s kým o ní mluvit a jakými cestami se vydat za řešením vašeho problému.

Jak získat maximum z návštěvy vašeho lékaře? Jak s lékařem o migréně mluvit? Kam se obrátit, když vám léčba nepomáhá? Odpovědi na tyto a další otázky se dočtete v následujícím článku.

Ačkoli je migréna všeobecně spojována především s ženami, ataky této nemoci zažívají i muži. Oproti mužům mohou frekvenci a intenzitu záchvatů u žen ovlivnit hormonální výkyvy, kterých jsou muži ušetřeni. Nicméně i oni patří mezi pacienty trpící touto nemocí.

K bolestem hlavy u mužů i žen přispívá mnoho faktorů včetně rodinné anamnézy či věku. Speciálně u žen však často nacházíme spojitost mezi migrénou a hormonálními změnami.

Vestibulární migréna je typ migrény typický kombinací migrenózních příznaků a závratí. Lidé, kteří trpí vestibulární migrénou, tedy během záchvatů pociťují tzv. vestibulární příznaky. Závratě mají střední nebo silnou intenzitu a trvají 5 minut až 72 hodin. Minimálně polovina tohoto času je spojena s typickými příznaky migrény, takže je samotný...

Syndrom cyklického zvracení je porucha trávícího traktu která se vyznačuje opakovaným zvracením. Často se však objevuje v kombinaci s migrénou. Syndrom cyklického zvracení (SCZ) může provázet od dětství až do dospělosti. Typický věk dětí, které postihuje SCZ je 5, 6, 7 let a u dospělých od 20 let výše.